Přechod masivu Králického Sněžníku
Cestopisy a reportáže
Radosti a strasti přechodu Králického Sněžníku vám v dnešním článku sepsala Katka Balcarová, která se věnuje široké škále sportů, především potom lezení, běhu a turistice.
V pokračování článku z Krkonoš se celá výprava dostane do cíle své cesty a vy získáte praktické informace pro případ, že se rozhodnete vyrazit také.
Obsah |
Do čtvrtého dne se děti budí plné optimismu. Čeká nás trasa skoro pořád z kopce, obchod v Peci, lanovka na Růžohorky, herní krajina Pecka a rozšíření našeho týmu o Zuzku s dvouletým Tomem.
První 2 km už známe ze včerejška. Cesta je ale mnohem příjemnější, neboť je stále z kopce. V obchodě v Peci pod Sněžkou kupujeme nejen dnešní oběd, ale zároveň zásoby na celou druhou půlku přechodu. K lanovce pak vede naučná stezka se zajímavými úkoly pro děti, a tak toto jediné dnešní stoupání děti ani nestihnou nijak zaregistrovat. Přímo u lanovky je dětské hřiště pro všechny věkové kategorie. A tak zatímco si děti pod dohledem Ilči v klidu hrají, já můžu vyřídit vše kolem lanovky. Lanovka sice nepřepravuje kola, ale s dětskými koly problém není.
Zatímco v Peci je to po třech dnech na hřebeni trochu rozruch a zmatek, nahoře už je zase dobře. Jen pár lidí, horský vzduch a žádná auta. Jeden kilometr od lanovky se zastavujeme na boudě Růžohorky na kafe a borůvkový koláč a čekáme na Zuzku, která zrovna tou dobou nastupuje v Peci do lanovky. Starší děti si hrají na hřišti, my se kocháme pohledem na celý hlavní hřeben Krkonoš a za chvíli dochází Zuzka se spícím Tomem. Na Portášky je to už jen 3 km z kopce. Tam na nás čeká nádherně udělaná herní krajina Pecka, kde děti blbnou až do večera. Portášky jsou první ubytování, kde můžeme v klidu posedět až do odpadnutí, neboť naše tři pokoje jsou propojeny jednou terasou, ze které je vidět do pokojů na spící děti.
Další náročný den před námi. Náročný je jak délkou, tak profilem. Přestože jde většina trasy z kopce, ze Spáleného mlýna nás čeká asi 3kilometrový táhlý a pro děti i poměrně strmý stoupák, který Nikola těžce rozdýchává a dochází i na motivační telefonát tátovi. Nakonec odpor ke kopci překonává, kolo jí házím na kočár (mimino se stejně celý přechod nese v nosítku) a hrajeme hru na vymýšlení příběhu - každý přidává jednu větu.
Asi půl kilometru za nijak neoznačeným vrcholkem kopce přichází "Cestník", úžasný plácek se sezením a přírodní prolézačkou, kde si každý přichází na své. Děti si hrají, my relaxujeme. Počasí je krásné, čas optimální, a jelikož nás čeká už skoro jen klesání, není už moc čeho se bát. K penzionu Vápenka v Horních Albeřicích docházíme k večeru řádně unavené. Ne tak děti, které až do úplného večera řádí na skákacím hradu s trampolínou. Jířovi skákací hrad natolik učaroval, že mamce navrhl, že by ho mohla koupit, vyfouknout a další výlety už by ho mohla nést na zádech a každý večer nafouknout.
Posledních 5 km z kopce. Odjezd autobusu v 11 hod. Během cesty se tak moc kocháme, že poslední 2 km skoro běžíme, abychom autobus vůbec stihly. Přibíháme s 10minutovým předstihem. Autobus nás posouvá do Svobody nad Úpou a odtamtud už jen třemi pohodovými vlaky domu. Zas jedna krásná cesta končí a my už začínáme plánovat další, zážitků není nikdy dost a těch společných s dětmi obzvlášť.
Praktické info:
U dálkových autobusů rozhodně doporučujeme si předem zavolat na dispečink a ověřit si, že vám řidič vezme kočárek.
U lanovek nebyl žádný problém ani s dětskými koly, ani s kočárky.
Čím méně toho budete brát, tím lépe. U malých dětí ale nepodceňte náhradní oblečení. Mimo kašnu v Jánských Lázních na vás na hřebeni čekají nástrahy v podobě kaluží, ranní rosy apod. Do toho občas nějaké to počůrání, vylití hrnku s vodou a problém s nedostatkem věcí je na světě. Jinak balte velmi střídmě, např. takto:
Autor: Kateřina Balcarová, Ilona Petráž
Zdroje: archiv autora
Cestopisy a reportáže
Radosti a strasti přechodu Králického Sněžníku vám v dnešním článku sepsala Katka Balcarová, která se věnuje široké škále sportů, především potom lezení, běhu a turistice.
Cestopisy a reportáže
Baťůžkář Vojta Kadera je dobrodruhem každým coulem. Své netradiční zážitky a svébytný způsob cestování sepisuje do krátkých povídek. Jednu z nich si můžete přečíst v našem dnešním článku.
Cestopisy a reportáže
Tomáš Vejmola je dobrodruh, který holduje nevšednímu způsobu dopravy. Oblíbil si především tuk-tuk, motorizovanou tříkolku, obvykle využívanou jako taxík. Kam se Tomáš vydá tuk-tukem tentokrát?
1 399 Kč
(0.71 %)
1 389 Kč
799 Kč
(56.32 %)
349 Kč
1 469 Kč
(10.21 %)
1 319 Kč
1 499 Kč
(14.68 %)
1 279 Kč
1 170 Kč
1 999 Kč
1 560 Kč
1 079 Kč
(49.12 %)
549 Kč