Srdcaři na severu
Obsah |
Severský tým
Základní čtyřčlenný "africký" tým tvořený moderátorkou Lucií Výbornou, režisérem Miroslavem Náplavou, potápěčem a kameramanem Janem Tutokym a kameramanem Ondřejem Hoškem se tentokrát rozkošatil.Na natáčení se podílel ještě kameraman Vlastimil Žán a mistr střihač Pavel Šístek. Do svých příběhů však zatáhli i mnoho dalších srdcařů.
Třeba potápěče Pavla Grosse, průkopníka potápění u nás, prvního českého akvanauta a vynálezce miniponorek. Ten se ve svých osmdesáti letech v rámci natáčení poprvé potápěl v chladných vodách severu.
Až na cestách zase potkali třeba šachovou velmistryni ČR i Islandu Lenku Ptáčníkovou, motonomáda a stavitele tunelů na Islandu Radka Pernicu, s veteránem Škoda 100 projeli kus Islandu s Janou a Danem Urbanovými, doslova s islandskými "fanatiky" Majkou a Láďou Zelenkovými natáčeli příběh o jejich lásce k sopečnému ostrovu...
|
Hrdý partner projektu SRDCAŘIV rámci projektu PODPORUJEME VAŠE SNY pomáháme sportovcům, dobrodruhům a nadšencům plnit jejich sny. Podporujeme také kulturní, sportovní, turistické a cestovatelské akce, stejně jako společensky prospěšné iniciativy skupin i jednotlivců. Více na PODPORUJEME. |
Kam se podíváme
Během tří let Srdcaři několikrát překročili severní polární kruh. Přesně v duchu jednou na sever a pak zase na jih. S osvědčeným terénním vozem MAN se domů vraceli podle potřeby. Stejně jako v jižní Africe ho nechávali zaparkovaný na místě, kde momentálně skončili, aby se tam po nějakém čase vrátili a putovali dál.
Do jeskyní a na polár
Podnikli Cestu do středu země na Islandu. I po stopách románu Julese Verna na bájný stratovulkán Snæfellsjökull. S vynikajícími českými speleology, Markem Audym a Richardem Boudou, se vydali do ledovcových a lávových jeskyní.
Do poláru si na lyžích vyšlápli s nejlepšími polárníky u nás, Petrem Horkým, Peggy Marvanovou a Adamem Záviškou. Jaké asi bylo šlapat Laponskem na starých dřevěných lyžích z jasanu?
Do vody i pod led
Výprava za kapitánem Nemo a ponorkou Nautilus. To bylo technicky náročné, ale naprosto unikátní potápění v historickém skafandru v ledových vodách norských fjordů s Pavlem Grossem a týmem technických potápěčů Petra Kliera.
Potápění za polárním kruhem dokáže být hodně extrémní. Bonbónkem bylo adrenalinové potápění pod ledy Bílého moře v ruské Karélii, kde natáčeli s týmem Petra Slezáka.
|
SrdcařiSvětem na hlavě, po hlavě, bezhlavě... ale vždycky srdcem! To je motto dalších dobrodruhů, které vám představujeme v rámci projektu PODPORUJEME. |
Balonem či vírníkem
Znáte Robura dobyvatele? Románového vynálezce letadla? V červnu 2019 Srdcaři podnikli na Island první českou expedici s vírníky (úžasnými létajícími stroji, které se díky patentu Pavla Březiny po přistání mohou pohybovat po silnici jako auta). Letka tří strojů obletěla celý ostrov kolem dokola a natočila dechberoucí letecké záběry. I Verne by zíral!
Po zkušenostech se zimním přeletem Alp a Vysokých Tater přišel čas na pokus o přelet severního polárního kruhu. Tenhle kousek s balon pilotem Michalem Kubátem byl napínavý, ale podařilo se!
Za polární září a dál
Srdcaři podnikli taky několik výprav za polární září. Aurora borealis je magickou hrou přírody, někoho fascinuje, jsou ovšem národy, které se jí bojí. Se spisovatelem a znalcem přírodních etnik Josefem Formánkem a polární bioložkou Marií Bulínovou se vydali nejenom do mrazivých pustin, ale i po stopách legend a pověstí o Valkýrách a bytostech z jiných světů.
Video - Srdcaři na severu - ZNĚLKA
-
Powerbanky
-
Nabíjecí stanice
-
Solární panely
-
Solární lampy
-
Sluchátka
-
Přenosné reproduktory
-
Drony
-
Outdoorové kamery
Užitečné odkazy
Autor: Srdcaři
Zdroje: archiv autora, srdcari.cz