Jak vybrat skialpové lyže pro top zážitky ve volné přírodě?
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
Asi každý rodič se někdy dostal do situace, kdy se z očekávaného pohodového rodinného výletu stalo spíše martýrium pro všechny zúčastněné. Následující článek má za cíl eliminovat toto riziko na minimum.
Obsah |
Blíží se léto a vy už se vidíte s dětmi někde na horách. Možná máte to štěstí, že vaše děti turistiku milují a samotná chůze v pěkném prostředí je uspokojuje. Dost možná ale zjistíte, že vaše dítě patří do té skupiny, která vůbec nechápe, co na tom chození máte a umí to dát pěkně najevo. Samotná celodenní chůze je, minimálně v dětských očích, poměrně monotónní činnost. A proto až zpozorujete, že se děti začínají nudit nebo jsou unavené a potřebují odpoutat pozornost, vyzkoušejte naše tipy. V každém případě by ale měly být dodrženy první dva body.
Špatná velikost bot bývá problém hlavně u malých dětí. Velikosti mění každou chvíli a rodiče někdy mají tendenci kupovat boty větší a pak jim navíc prodloužit životnost tím, že je dítě nosí, dokud se do boty ještě nějak nacpe. Tohle si můžete dovolit u oblečení, ale u bot ne. Pro dítě bude chůze utrpením a chodit prostě nebude, i kdybyste mu za to slíbili tisíc jednorožců. Boty tedy vždy před výletem vyzkoušejte a když jim nebudou, vydejte se koupit nové ve správné velikosti. Boty nakupujte s dětmi. Nechte je proběhnout se po obchodě. Vhodné je boty nakupovat odpoledne, kdy je noha nateklejší než ráno a v ponožkách, ve kterých bude v botách chodit. Bota nesmí nikde tlačit a mezi špičkou a prsty by mělo zůstat 1- 1,5 cm, rozhodně ne více.
Neexistuje obecně přiměřená délka trasy. Vy sami znáte své děti nejlépe a víte, co zvládnou. Trasu tak uzpůsobte nebo s sebou vezměte nosítko. Pokud máte děti ve věku, kdy jsou zvyklé ještě přes den spát, pak pravděpodobně zažijete ve spánkovém čase menší či větší vzdor. Dá se to řešit nosítkem, ve kterém si dítě pospí, nebo si nechat časovou rezervu a pokud to prostor dovolí, dítě nechat prospat na dece na zemi. Kolikrát stačí třeba jen 30 minut a dítě se probudí plné sil do dobré nálady. Nebo plánovat trasy tak, abyste vždy byli ve spánkovém čase už po výletě.
Nebojte se využívat lanovek. Pokud by mělo dítě ve výstupu na hřeben nechat všechny síly, výlet by postrádal smysl. Lepší je nechat se vytáhnout lanovkou a energii pak investovat do túry po hřebeni, kde už není chůze tak náročná a můžete se každou chvíli kochat výhledy na obě strany.
Svačin udělejte radši více než méně a kombinujte co nejrůznější druhy – ovoce, zelenina, sendviče, toasty, slané krekry, sladkosti, domácí buchta, … Až bude nejhůř, můžete udělat piknik nebo hostinu a dítě bude za chvíli jak vyměněné.
Děti milují setkávání se spřátelenými rodinami, ideálně pokud rodiny mají děti v podobném věku. Naše dítě ve společnosti jiných dětí bez problémů ujde i 20 km, zatímco když jsme jen jako rodina, od 2. km už se musíme hodně snažit, aby neprotestovalo. Pokud rodiny s podobnými zájmy kolem sebe nemáte, zkuste se někdy zúčastnit hromadného turistického pochodu. Sám o sobě děti motivuje, ale hlavně tam potkáte spřízněné duše, se kterými budete moci domlouvat komornější akce.
Pokud to terén dovolí, berte dětem odrážedlo nebo kolo. Spousta turistických tras vede po zpevněných rovinatých cestách.
Určitě máte spoustu oblíbených her, které se dají hrát za chůze. Níže se pak můžete nechat inspirovat těmi, které hrajeme my.
V rámci hry je na spoustě zajímavých turistických míst ukrytá krabička (keška) s malým dárkem a sešitkem, kam se zapíšete. Vy krabičku hledáte pomocí zeměpisných souřadnic. Pro děti je tak turistika velkým zpestřením, navíc když mohou v krabičce najít pěknou hračku. Samozřejmostí je do krabičky zase vložit něco pro dalšího nálezce. Více se o geocachingu můžete dozvědět ZDE.
Naučné stezky najdete snad všude po ČR. Pozor ale, ne všechny děti zaujmou. Vybírejte tedy ty, které jsou zaměřeny na děti (interaktivní prvky, hry, …).
Ať už naše tipy využijete nebo ne, přejeme vám co nejvíce pohodových rodinných výletů.
Zdroje: archiv autorky
Spoustu dalších tipů a rad najdete i v ostatních článcích z naší Poradny:
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
Poradna
Jak se v přírodě nikdy neztratit? Přečtěte si náš článek a naučte se ovládat kompas.
Poradna
Na své outdoorové oblečení spoléháte za všech okolností. Co uděláte ve chvíli, kdy v odlehlých končinách s dešťovým mrakem nad hlavou zjistíte, že máte na nepromokavé bundě díru? Vytáhnete jehlu a nit? Poradíme, jak opravit roztrženou bundu mnohem rychleji a snadněji.
1 899 Kč
(50.03 %)
949 Kč
960 Kč
(13.65 %)
829 Kč
1 199 Kč
(55.88 %)
od 529 Kč
2 299 Kč
(26.1 %)
1 699 Kč
1 899 Kč
(57.93 %)
od 799 Kč
3 999 Kč
(14.5 %)
3 419 Kč
4 300 Kč
(40.72 %)
2 549 Kč
3 360 Kč
(53.6 %)
od 1 559 Kč