Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Co si zabalit na vodu

Jak se zabalit na vodu? Co si vzít s sebou a co naopak nechat doma? Inspirujte se v našem dnešním článku.


Obsah

 

Úvod

Dubnovým odemykáním řek začíná vodácká sezóna. Každé léto se na řeky, vstříc letnímu dobrodružství, vydávají tisíce lidí. Vodní turistika má jednoduše svoje kouzlo, možná i proto je v našich krajinách spjatá s vlastním folklorem. 

Zabalit se na vodu je však možná i větší oříšek, než vybrat to správné vybavení na trek nebo klasickou dovolenou. Měli byste mít s sebou vše potřebné, tedy věci do kempu na převlečení, vaření a spaní, zároveň si toho nemůžete zabalit moc kvůli objemu. A pokud se cvaknete, tak potřebujete mít svoje věci chráněné před namočením. Správně si zabalit na vodu je samozřejmě závislé na mnoha faktorech, to nejdůležitější, na co byste neměli zapomenout, jsme vám sepsali v dnešním článku.  

 

Co si zjistit před balením

Než začnete vytvářet seznam a balit věci, zjistěte si následující: 

Počasí

Podívejte se na předpověď počasí v termínu plánované plavby. Dle počasí budete volit oblečení. Pokud jedete na vícedenní plavbu, může počasí ovlivnit i způsob vašeho nocování. V dešti se vám bude určitě lépe spát ve stanu než v hamace. Musíte počítat také s tím, že u vody je večer větší zima. Od teploty v předpovědi odečtěte tedy přibližně 5 stu

Půjčovna

Zjistěte si také, co všechno dostanete od půjčovny lodí k dispozici. Většinou jsou to pádla, barely, vesty, provaz pro upevnění lodi, většinou i helmy. Přesto je důležité ujistit se, zda budete mít opravdu všechno k dispozici. Některé půjčovny nabízejí i možnost převozu vašich věcí po souši, v tom případě doporučujeme zvolit jedno kompaktní zavazadlo, které se dobře ponese. 

 

Jednodenní plavba

Pokud se jedete projet na lodi jen na jeden den, doporučujeme vám mít s sebou: 

  • Oblečení na vodu - na vodu si oblékněte oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně. 
  • Obuv na vodu - ať už zvolíte neoprenové nebo staré tenisky, obuv by měla mít plnou špičku, musí na noze dobře držet a podrážka by neměla klouzat. Obuv vaše nohy chrání před ostrými předměty ve vodě. Boty by neměly příliš sát vodu. Naprosto nevhodné jsou sandály, crocsy nebo pantofle. Ty vám pravděpodobně uplavou při prvním výstupu z lodi do vody, navíc vás neochrání, pokud narazíte na ostrý nebo kluzký kámen. 
  • Na vodu si vždy berte boty dvoje - jedny do vody, jedny na souš. Na vícedenní plavbu je do kempů nejlepší zvolit boty nepromokavé.
  • Lékárnička a osobní léky - do klasické lékárničky můžete přikoupit voděodolné náplasti
  • Doklady a peníze
  • Vodotěsný obal na mobil a další elektroniku - ať už jedete na sebeklidnější plavbu, doporučujeme elektroniku pečlivě chránit před vodou a vlhkem. Právě elektronika je při namočení nejvíce náchylná k poškození.
  • Svačinu 
  • Pokrývku hlavy - nejlepší volba je kšiltovka nebo klobouk. Před sluníčkem se často není kde schovat, takže vás ochrání před úpalem nebo úžehem.
  • Sluneční brýle
  • Lahev na vodu - dodržujte pitný režim.
  • Pláštěnku - pokud je nepříznivá předpověď počasí.

 

Vícedenní plavba

Na vícedenní vodu si zabalte vše z předchozího seznamu a navíc si určitě přibalte: 

  • Oblečení 
    • Nepromokavou bundu, pláštěnku, pončo - předpověď počasí vás upozorní na to, jestli vás čeká plavba s deštěm nebo bez. I když bude předpověď bez mráčku, skladnou pláštěnku si zabalte. V opravdu deštivém počasí vám výborně poslouží nepromokavé pončo, které vás bude udržovat kompletně v suchu. Pro zapálené vodáky jsou v sortimentu i speciální bundy, které jsou uzpůsobeny pro vodní turistiku. Jejich střih vám umožní bez obtíží pádlovat, materiál bývá z neoprenu a často uvnitř bundy najdete šikovnou kapsu na zip. 
    • Plavky
    • Spodní prádlo 
    • Ponožky - hodí se do suchých bot, a také pro případ, když vám bude večer zima od nohou. 
    • Trička s krátkým a dlouhým rukávem - dlouhý rukáv se bude hodit především v chladných večerech. Materiál oblečení v tomto případě volte raději syntetický, ten totiž schne o něco lépe a rychleji než ty přírodní. 
    • Kraťasy a dlouhé kalhoty na večer
    • Jednu či dvě vrstvy navíc - volte podle předpovědi počasí

 

  • Vodácký pytel - věci si můžete samozřejmě uložit do barelu, nevyplatí se však spoléhat jen na něj, protože ne vždy 100% těsní. Nejbezpečnější variantou je tedy zabalit si všechno do igelitových pytlů nebo ještě lépe do nepromokavých vaků, které je možné pořídit v nejrůznějších velikostech. Nepropustné vaky mají často i poutka, díky kterým je můžete připevnit k lodi. Pokud chcete mít naprostou jistotu, že vše zůstane suché, potom vložte nepromokavý vak pro jistotu do barelu. V posledních letech jsou velkým trendem vodní turistiky také paddleboardy, k těm můžete vak připevnit speciální samolepící páskou zaručující maximální přilnavost. 
  • Vodáckou mapku s označením rizikových míst - v případě papírové mapky se vám bude hodit voděodolný obal na mapu
  • Repelent
  • Hygienické potřeby a rychleschnoucí ručník 
  • Stan - kromě spaní pod stanem máte samozřejmě možnost spát pod širákem nebo v hamace dle počasí a teplotních podmínek. Většina lidí však v kempu volí stan. Stan doporučujeme dvouplášťový a ideálně co nejmenší. Dvouplášť, jak už z názvu napovídá, je složen ze dvou vrstev, přičemž vnější plášť (tzv. tropiko) je nepromokavý. Největším jeho benefitem je jednoduše ochrana vůči kondenzaci vody. Více o výběru stanů si můžete přečíst v našem článku Jak si vybrat stan
  • Karimatku - typů karimatek nabízíme větší množství - pěnové, nafukovací, samonafukovací, alumatky... Je jen na vás, kterou shledáte jako ideálního parťáka na přespávání v přírodě. Pokud ještě karimatku nemáte a hledáte tu pravou podle vlastních kritérií, doporučíme vám inspirovat se v našem přehledném článku Jak vybrat karimatku
  • Spacák - pokud spacák ještě nemáte, při výběru vám může pomoci náš článek Jak vybrat správný spacák

   

 

Jak vybrat spacák na vodu

V následujícím článku se podíváme na specifikace výběru spacáku na vodu.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

  • Čelovku nebo baterku
  • Multitool - pilka, kladívko nebo křesadlo - to vše se vám samozřejmě na vodě nebo následně v kempu může hodit. Na loď si balíme opravdu jen to nejdůležitější, multitooly jsou však skladné a nahradí vám až 34 nástrojů. 
  • Skladný vařič, malou kartuš, zapalovač, cestovní příbor
  • Jídlo - ne v každém tábořišti budete mít možnost se najíst. Zabalte si dostatečné množství trvanlivých svačin, které můžete jíst po cestě, také se vám bude hodit mít s sebou hotové jídlo na cesty. Další možnosti stravování už jsou na vás podle možností tábořišť a kempů. 
  • Odolnou samolepící pásku
  • Toaletní papír

 

Může se vám dále hodit: sekyrka, pilkatermohrnek, náhradní provaz (ten můžete využít případně i jako šňůru na věšení mokrého prádla).

Pokud vyrazíte na vodu do zahraničí, nezapomeňte si sjednat zdravotní pojištění.

Tak řekám zdar a AHOJ na vodě!

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Pavlína Horňáková 

Zdroje: archiv 4camping

Jak vybrat skialpové lyže pro top zážitky ve volné přírodě?

Poradna

Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.

Jak používat kompas? Průvodce pro outdoorové nadšence

Poradna

Jak se v přírodě nikdy neztratit? Přečtěte si náš článek a naučte se ovládat kompas.

Jak zašít díru na bundě? Samolepící záplatou!

Poradna

Na své outdoorové oblečení spoléháte za všech okolností. Co uděláte ve chvíli, kdy v odlehlých končinách s dešťovým mrakem nad hlavou zjistíte, že máte na nepromokavé bundě díru? Vytáhnete jehlu a nit? Poradíme, jak opravit roztrženou bundu mnohem rychleji a snadněji.

Vybíráme pro vás

4 679  (25.86 %) 3 469 

Porovnat

1 249  (27.22 %) od 909 

Porovnat

1 429  (27.99 %) od 1 029 

Porovnat

1 559  (25.66 %) 1 159 

Porovnat

1 819  (26.39 %) od 1 339 

Porovnat

2 599  (26.93 %) od 1 899 

Porovnat

3 899  (25.9 %) od 2 889 

Porovnat

519  (5.78 %) 489 

Porovnat