Jak vybrat skialpové lyže pro top zážitky ve volné přírodě?
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
Jak se v přírodě nikdy neztratit? Přečtěte si náš článek a naučte se ovládat kompas.
Obsah |
Víte, jak používat kompas k orientaci v přírodě? Jak ho správně přiložit na mapu, abyste našli správný směr? Prozradíme vám to v následujících odstavcích. A dozvíte se i, jak se liší geografický a magnetický sever.
Kompas je pomůcka pro orientaci v terénu, která nám pomáhá určit směr vzhledem k magnetickým pólům Země. Každý kompas má magnetickou střelku, která se volně otáčí a vždy jedním koncem směřuje k severnímu magnetickému pólu. Další součástí je kruh se stupnicí o 360°. Ale kompas může mít i další vychytávky, jako je nastavitelný deklinační úhel, průhledná deska s pravítkem, lupa pro čtení map nebo zrcátko pro zaměřování azimutu.
Pozor, přesnost střelky v kompasu mohou ovlivnit silná elektronická zařízení, kovové předměty, přírodní magnetické anomálie, ale také sluneční magnetické bouře. Poslední dvě věci příliš neovlivníte a jejich výskyt není častý, nicméně je dobré vyvarovat se používání kompasu v blízkosti elektroniky a kovového nářadí.
Záleží na tom, jak moc chcete kompas využívat a jak pokročilé jsou vaše znalosti orientace v terénu. Kompasů je mnoho typů, mohou mít různé vychytávky, ale také rozdílnou přesnost.
Nejjednodušší typ kompasu, který je skvělý pro začátečníky. Nemá žádné funkce navíc a slouží k základní orientaci v terénu. Nemá průhlednou desku a snadno ho schováte do kapsičky u bundy, nebo batohu.
Tento náramek s kompasem tvoří velice funkční výbavu pro přežití v terénu. Jednoduchý kompas pomůže s navigací, náramek lze rozplést a využít jako provázek. Tím to ale nekončí. Náramek v sobě ukrývá navíc křesadlo a škrtátko, které lze využít jako nouzovou pilku.
I tento kompas patří k těm základním. Nicméně díky průhledné desce je vhodnější pro práci s mapou.
Díky zrcátku můžete přesněji zaměřit azimut a není potřeba neustále zvedat oči z kompasu. Doporučujeme pro orientaci v náročnější terénech.
Technicky zaměřené kompasy, které umožňují navigaci ve složitém terénu s vysokou přesností, mívají zajímavé funkce navíc – detekci lavinového rizika, fluorescenční prvky pro noční použití i globální střelku.
Tzv. lensatic kompasy mají průzor a skládací rám pro velice přesné zaměření směru.
Může být nainstalovaný v mobilu i chytrých hodinkách. Je to skvělá první pomoc při ztrátě orientace v terénu. Nicméně má jeden háček, je závislý na nabité baterce zařízení. Pokud ho chcete využívat na delších výpravách, přidejte do batohu powerbanku.
Je to pokročilejší nástroj pro orientaci v přírodě. Základem buzoly je kompas doplněný o otočný úhloměr se stupnicí 360° a ryskami.
Máme bod, který nám určuje sever a bod, kam chceme jít. Úhel, který svírají tyto dva body, se jmenuje azimut. Určuje nám tedy směr, kterým se chceme vydat. Stupně úhlu odečítáme od severního bodu, který je brán jako 0°. Na turistických táborech bývá výprava podle azimutu oblíbený úkol pro děti. Ty pak jdou k cíli bez ohledu na přírodní překážky, jako jsou potůčky, mokřady, nebo třeba křoví.
Pro naprosto přesnou orientaci v náročném terénu, je potřeba počítat s magnetickou deklinací. Střelka kompasu totiž míří k magnetickému severu Země a ten se liší geografického severu. Deklinace navíc v různých koutech Země liší. Buď si ji pro danou oblast zjistěte dopředu, nebo si kupte dobrou topografickou mapu, na které je uvedena.
Ideální je, pokud zároveň s kompasem máte i mapu oblasti, protože si budete moci kontrolovat cestu a výrazné orientační body. Tady je stručný návod, jak používat kompas v terénu.
1. Určete sever – Držte kompas vodorovně před sebou, aby se střelka kompasu mohla volně pohybovat. Jakmile se ustálí, bude část střelky, která je obvykle zbarvená červeně, ukazovat k severu. K magnetickému severu.
2. Orientujte mapu vzhledem k severu – Mapu položte na rovný povrch a zarovnejte ji se severem, který ukazuje střelka.
3. Určete směr cesty – Najděte na mapě místo, kam chcete dojít a podle kompasu určete, na jakou světovou stranu potřebujete jít. V mapě si najděte výrazné orientační body (vrcholy, řeky, křižovatky stezek, soutoky), které by vám s orientací v terénu mohly pomoci.
4. Sledujte a kontrolujte směr – Při chůzi držte pokud možno kompas před sebou a držte se vytyčeného směru. Během cesty si pravidelně kontrolujte směr vašeho putování. Pokud jste v náročném terénu, zkontrolujte si směr pokaždé, když se změní terén.
5. Ztratil jste se? – Snažte se uklidnit, panika je nanic. Zastavte se a zkuste znovu použít kompas. Pokud máte pocit, že vůbec netušíte, kde jste, zkuste se vrátit na poslední známou pozici. Jakmile ale nevíte, kam se vrátit a nepomáhá ani orientace podle významných bodů v krajině, Slunce, případně GPS v mobilu, je čas zavolat si pomoc.
Telefonní čísla pro případ nouze je dobré mít v mobilu ještě před tím, než někam vyrazíte. Stejně jako doporučujeme mít v mobilu stáhnutou aplikaci Záchranka, která spolupracuje i s Horskou službou. Záchranka funguje i v horách na Slovensku, na území Rakouska a Maďarska. V ostatních zemích EU se s ní dovoláte na univerzální číslo 112.
Jak používat kompas a buzolu se lehce liší. Buzola nám pomůže pomocí otočné stupnice přesně určit azimut. Přikládá se na mapu tak, aby byla rovnoběžná s pravým horním okrajem mapy, nebo s některou z vyznačených severojižních linií. Střelka kompasu na buzole musí ukazovat sever (N), srovnejte mapu do polohy, kdy je to splněno.
Najděte v krajině několik výrazných bodů, které vidíte v mapě. Na srovnanou mapu položte buzolu. Ryska na otočném kotouči mají směřovat k hornímu okraji mapy, střelka k serveru a dlouhá strana protíná jeden z bodů. Podél této strany narýsujte čáru a opakujte s dalšími body. Místo, kde se čáry protnou, označuje vaši polohu.
Přiložte buzolu na mapu tak, aby hrana buzoly kopírovala linii mezi výchozím bodem a cílem. Otočte úhloměrem tak, aby byly rysky rovnoběžné se SJ liniemi na mapě a N na otočné stupnici mířil k hornímu okraji mapy. Odečtěte azimut. Při chůzi nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jdete správným směrem.
Najděte výrazný bod v okolní krajině a nasměrujte k němu šipku na buzole. Kotouč mějte otočený tak, aby rysky i střelka byly rovnoběžné, a střelka ukazovala k severu. Podélná osa pak určí azimut bodu, který odečtete na stupnici.
Vždy se vyplatí lehká nepromokavá bunda a kvalitní treková obuv. Nepodceňujte ani suché ponožky. Do batohu si zabalte láhev na vodu a pro delší výpravy i cestovní filtr. Jídlo na trek balte s rozumem, nejlepší je MRE outdoorové jídlo, které je výživné, ale nepřidává zbytečná kila navíc.
Autor: Lucie Krůčková
Zdroje: archiv autora
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
Poradna
Na své outdoorové oblečení spoléháte za všech okolností. Co uděláte ve chvíli, kdy v odlehlých končinách s dešťovým mrakem nad hlavou zjistíte, že máte na nepromokavé bundě díru? Vytáhnete jehlu a nit? Poradíme, jak opravit roztrženou bundu mnohem rychleji a snadněji.
Poradna
V minulém díle jsme se seznámili se základy bezpečného chování na ferratách a využívání vybavení pro ně určeného. Nyní nastává čas podívat se na pokročilejší a ucelenější metodiku lezení po náročnějších ferratách.
2 715 Kč
(24.9 %)
od 2 039 Kč
1 490 Kč
(28.26 %)
od 1 069 Kč
3 599 Kč
(15.28 %)
od 3 049 Kč
1 499 Kč
(10.01 %)
1 349 Kč
1 950 Kč
(28.77 %)
od 1 389 Kč
2 490 Kč
(14.9 %)
2 119 Kč
1 099 Kč
(18.2 %)
899 Kč
2 190 Kč
(25.16 %)
od 1 639 Kč