Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak používat kompas? Průvodce pro outdoorové nadšence

Jak se v přírodě nikdy neztratit? Přečtěte si náš článek a naučte se ovládat kompas.


Popisek: I v české kotlině se lze ztratit. Kompas a mapa se na rozdíl od elektroniky nikdy nevybíjí. 

Obsah

 

Úvod

Víte, jak používat kompas k orientaci v přírodě? Jak ho správně přiložit na mapu, abyste našli správný směr? Prozradíme vám to v následujících odstavcích. A dozvíte se i, jak se liší geografický a magnetický sever.

 

Jak funguje kompas?

Kompas je pomůcka pro orientaci v terénu, která nám pomáhá určit směr vzhledem k magnetickým pólům Země. Každý kompas má magnetickou střelku, která se volně otáčí a vždy jedním koncem směřuje k severnímu magnetickému pólu. Další součástí je kruh se stupnicí o 360°. Ale kompas může mít i další vychytávky, jako je nastavitelný deklinační úhel, průhledná deska s pravítkem, lupa pro čtení map nebo zrcátko pro zaměřování azimutu.

Pozor, přesnost střelky v kompasu mohou ovlivnit silná elektronická zařízení, kovové předměty, přírodní magnetické anomálie, ale také sluneční magnetické bouře. Poslední dvě věci příliš neovlivníte a jejich výskyt není častý, nicméně je dobré vyvarovat se používání kompasu v blízkosti elektroniky a kovového nářadí.

 

Jak vybrat kompas?

Záleží na tom, jak moc chcete kompas využívat a jak pokročilé jsou vaše znalosti orientace v terénu. Kompasů je mnoho typů, mohou mít různé vychytávky, ale také rozdílnou přesnost.

1. Základní kompas

Nejjednodušší typ kompasu, který je skvělý pro začátečníky. Nemá žádné funkce navíc a slouží k základní orientaci v terénu. Nemá průhlednou desku a snadno ho schováte do kapsičky u bundy, nebo batohu.

2. Kompas a náramek z paracordu v jednom

Tento náramek s kompasem tvoří velice funkční výbavu pro přežití v terénu. Jednoduchý kompas pomůže s navigací, náramek lze rozplést a využít jako provázek. Tím to ale nekončí. Náramek v sobě ukrývá navíc křesadlo a škrtátko, které lze využít jako nouzovou pilku.

3. Jednoduchý kompas s průhlednou deskou

I tento kompas patří k těm základním. Nicméně díky průhledné desce je vhodnější pro práci s mapou.

TIP: Dětský outdoorový balíček pro „přežití“ Kompas, zavírací nůž, křesadlo a čelovka jsou perfektní sestavou pro dobrodružné výpravy, ale i získání užitečných dovedností. Doporučujeme pro děti od 6 let, vždy ale pod dozorem starší zkušené osoby.

4. Kompas se zrcátkem

Díky zrcátku můžete přesněji zaměřit azimut a není potřeba neustále zvedat oči z kompasu. Doporučujeme pro orientaci v náročnější terénech.

5. Expediční kompasy

Technicky zaměřené kompasy, které umožňují navigaci ve složitém terénu s vysokou přesností, mívají zajímavé funkce navíc – detekci lavinového rizika, fluorescenční prvky pro noční použití i globální střelku.

6. Vojenské kompasy

Tzv. lensatic kompasy mají průzor a skládací rám pro velice přesné zaměření směru.

7. Digitální kompasy

Může být nainstalovaný v mobilu i chytrých hodinkách. Je to skvělá první pomoc při ztrátě orientace v terénu. Nicméně má jeden háček, je závislý na nabité baterce zařízení. Pokud ho chcete využívat na delších výpravách, přidejte do batohu powerbanku.

TIP: Mnohé chytré telefony mají aplikaci Kompas nainstalovanou od výrobce. A pokud ji nemáte, můžete vyzkoušet Kompas pro Android a iOS.

8. Buzola

Je to pokročilejší nástroj pro orientaci v přírodě. Základem buzoly je kompas doplněný o otočný úhloměr se stupnicí 360° a ryskami.

 

Co je to azimut

Máme bod, který nám určuje sever a bod, kam chceme jít. Úhel, který svírají tyto dva body, se jmenuje azimut. Určuje nám tedy směr, kterým se chceme vydat. Stupně úhlu odečítáme od severního bodu, který je brán jako 0°. Na turistických táborech bývá výprava podle azimutu oblíbený úkol pro děti. Ty pak jdou k cíli bez ohledu na přírodní překážky, jako jsou potůčky, mokřady, nebo třeba křoví.

 

Magnetická deklinace

Pro naprosto přesnou orientaci v náročném terénu, je potřeba počítat s magnetickou deklinací. Střelka kompasu totiž míří k magnetickému severu Země a ten se liší geografického severu. Deklinace navíc v různých koutech Země liší. Buď si ji pro danou oblast zjistěte dopředu, nebo si kupte dobrou topografickou mapu, na které je uvedena.

 

Jak funguje kompas v praxi?

Ideální je, pokud zároveň s kompasem máte i mapu oblasti, protože si budete moci kontrolovat cestu a výrazné orientační body. Tady je stručný návod, jak používat kompas v terénu.

1. Určete sever – Držte kompas vodorovně před sebou, aby se střelka kompasu mohla volně pohybovat. Jakmile se ustálí, bude část střelky, která je obvykle zbarvená červeně, ukazovat k severu. K magnetickému severu.

2. Orientujte mapu vzhledem k severu – Mapu položte na rovný povrch a zarovnejte ji se severem, který ukazuje střelka.

3. Určete směr cesty – Najděte na mapě místo, kam chcete dojít a podle kompasu určete, na jakou světovou stranu potřebujete jít. V mapě si najděte výrazné orientační body (vrcholy, řeky, křižovatky stezek, soutoky), které by vám s orientací v terénu mohly pomoci.

4. Sledujte a kontrolujte směr – Při chůzi držte pokud možno kompas před sebou a držte se vytyčeného směru. Během cesty si pravidelně kontrolujte směr vašeho putování. Pokud jste v náročném terénu, zkontrolujte si směr pokaždé, když se změní terén.

5. Ztratil jste se? – Snažte se uklidnit, panika je nanic. Zastavte se a zkuste znovu použít kompas. Pokud máte pocit, že vůbec netušíte, kde jste, zkuste se vrátit na poslední známou pozici. Jakmile ale nevíte, kam se vrátit a nepomáhá ani orientace podle významných bodů v krajině, Slunce, případně GPS v mobilu, je čas zavolat si pomoc.

 

Na jaká čísla volat o pomoc?

Telefonní čísla pro případ nouze je dobré mít v mobilu ještě před tím, než někam vyrazíte. Stejně jako doporučujeme mít v mobilu stáhnutou aplikaci Záchranka, která spolupracuje i s Horskou službou. Záchranka funguje i v horách na Slovensku, na území Rakouska a Maďarska. V ostatních zemích EU se s ní dovoláte na univerzální číslo 112.

  • Horská služba, pokud v daném místě funguje.
  • Záchranné složky IZS - hasiči 150, záchranka 155, policie 158, nebo univerzální 112.
  • V zahraničí číslo na místní horskou službu, místní policii, ale také na zastupitelský úřad ČR.
  • Horká linka pojišťovny, kde máte uzavřené cestovní pojištění.
  • Horská chata, kde jste ubytování a kam míříte.

Popisek: Výpravy podle kompasu bývají jedno velké dobrodružství. Doporučujeme dobře se připravit a naimpregnovat si boty. Nikdy nevíte, kudy cesta povede. 

 

Jak se používá buzola?

Jak používat kompas a buzolu se lehce liší. Buzola nám pomůže pomocí otočné stupnice přesně určit azimut. Přikládá se na mapu tak, aby byla rovnoběžná s pravým horním okrajem mapy, nebo s některou z vyznačených severojižních linií. Střelka kompasu na buzole musí ukazovat sever (N), srovnejte mapu do polohy, kdy je to splněno.

 

Nevím, kde jsem

Najděte v krajině několik výrazných bodů, které vidíte v mapě. Na srovnanou mapu položte buzolu. Ryska na otočném kotouči mají směřovat k hornímu okraji mapy, střelka k serveru a dlouhá strana protíná jeden z bodů. Podél této strany narýsujte čáru a opakujte s dalšími body. Místo, kde se čáry protnou, označuje vaši polohu.

 

Azimut na mapě

Přiložte buzolu na mapu tak, aby hrana buzoly kopírovala linii mezi výchozím bodem a cílem. Otočte úhloměrem tak, aby byly rysky rovnoběžné se SJ liniemi na mapě a N na otočné stupnici mířil k hornímu okraji mapy. Odečtěte azimut. Při chůzi nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jdete správným směrem.

 

Azimut v terénu

Najděte výrazný bod v okolní krajině a nasměrujte k němu šipku na buzole. Kotouč mějte otočený tak, aby rysky i střelka byly rovnoběžné, a střelka ukazovala k severu. Podélná osa pak určí azimut bodu, který odečtete na stupnici.

 

Na co na výpravě nezapomenout?

Vždy se vyplatí lehká nepromokavá bunda a kvalitní treková obuv. Nepodceňujte ani suché ponožky. Do batohu si zabalte láhev na vodu a pro delší výpravy i cestovní filtr. Jídlo na trek balte s rozumem, nejlepší je MRE outdoorové jídlo, které je výživné, ale nepřidává zbytečná kila navíc.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Lucie Krůčková

Zdroje: archiv autora

Jak vybrat skialpové lyže pro top zážitky ve volné přírodě?

Poradna

Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.

Jak zašít díru na bundě? Samolepící záplatou!

Poradna

Na své outdoorové oblečení spoléháte za všech okolností. Co uděláte ve chvíli, kdy v odlehlých končinách s dešťovým mrakem nad hlavou zjistíte, že máte na nepromokavé bundě díru? Vytáhnete jehlu a nit? Poradíme, jak opravit roztrženou bundu mnohem rychleji a snadněji.

Jak na ferraty - pro pokročilé; 2. díl

Poradna

V minulém díle jsme se seznámili se základy bezpečného chování na ferratách a využívání vybavení pro ně určeného. Nyní nastává čas podívat se na pokročilejší a ucelenější metodiku lezení po náročnějších ferratách.

Vybíráme pro vás

2 715  (24.9 %) od 2 039 

Porovnat

1 490  (28.26 %) od 1 069 

Porovnat

3 599  (15.28 %) od 3 049 

Porovnat

1 499  (10.01 %) 1 349 

Porovnat

1 950  (28.77 %) od 1 389 

Porovnat

2 490  (14.9 %) 2 119 

Porovnat

1 099  (18.2 %) 899 

Porovnat

2 190  (25.16 %) od 1 639 

Porovnat