Jak vybrat karimatku podle parametrů?
Obsah
|
V prvním článku jsme si řekli, že existuje šest základních druhů karimatek. Každá má svá specifika, plusy i mínusy a každá se zároveň hodí pro jiného uživatele. Zde si probereme klíčové parametry, které mohou být ale i na prvním místě našeho výběru. Řečeno jednoduchým příkladem: pokud je pro nás zásadní, že musí být karimatka malá a lehká, začneme hledat s důrazem na rozměry a sbalitelnost. Že nám tohle nejlépe splní nafukovací karimatka, to se dozvíme vzápětí. Oba články jsou tedy pro výběr stejně důležité.
Základní rozdělení v tabulce
Jedná se o specifické body s různou mírou důležitosti, která se může odlišovat typem uživatele. Parametry nelze podceňovat, pro vybrání typu karimatky je důležité vybrat i správnou verzi, aby dokonale vyhovovala.
Parametr |
Čím je důležitý |
Účel používání | Rozhodnete se pro náročné podmínky nebo naopak preferujete maximální pohodlí, když zůstáváte v kempu? |
Izolační vlastnosti |
Potřebujete karimatku dovnitř nebo ven? Jak moc má izolovat chlad od země? Úzká provázanost s parametrem "tepelný odpor".
|
Materiál |
Může ovlivnit jak tepelný komfort, tak celkovou životnost. Je úzce provázaný s parametrem "odolnost".
|
Hmotnost |
Těžší nebo lehčí? Do kempu nebo na trek? Jak moc řešíte váhu a potřebujete ji naopak vůbec řešit? |
Menší nebo větší? Jak klidně vlastně spíte? Parametr úzce provázaný s dalšími, protože se k váže k "tvaru" a "sbalitelnosti". |
|
Aneb čím tenčí, tím sbalitelnější ale zároveň ruku v ruce s komfortem na spaní. Sbalitelnosti se nejvíce týká i parametr "rozměry". |
|
Odloný materiál více váží a vydrží, úzce provázaný parametr s "materiálem". |
|
Udává míru odporu proti pronikání tepla - jak dobře karimatka izloluje a zabraňuje unikání tepla od těla. |
|
Čím dražší, tím kvalitnější v některých parametrech. Odvíjí se od ní všechno, od hmotnosti po celkovou odolnost. Nejdražší nutně nemusí znamenat, že jste vybrali ideální produkt pro své aktivity. |
|
Potřebujete obdélník nebo jen rozšíření v oblasti ramen? Úzce provázaný parametr s "rozměry". |
|
Je hodně závislá na odolnosti materiálu a kvalitě provedení. |
|
Pokud jdete na trek s tím, že potřebujete izolační jistotu a stálost tvaru, pak musíte řešit. |
1. Účel používání
Účel používání je zásadním aspektem při výběru karimatky.
|
2. Izolační vlastnosti
Zajímat se o izolační vlastnosti je důležité proto, abyste v daných podmínkách měli dostatečné teplo. Izolační vlastnosti ovlivňují to, do jaké míry vás karimatka ochrání proti chladu od země.
|
Parametr úzce provázaný s tzv. Tepelným odporem, který číselně udává míru odporu proti pronikání tepla. Doporučujeme pročíst si i další bod.
3. Materiál
U pěnových karimatek se jedná o etylen vinyl acetát (EVA) nebo o jednoduchý polyetylen. U samonafukovacích je uvnitř pěna s extrémně otevřenými póry (molitan, rubex aj.) a zvenku nepropustný materiál, např. polyester.
|
Tento parametr je úzce spjatý s parametrem odolnost, který definuje kvalitu a pevnost použitého materiálu. Doporučujeme přečíst si tedy i následující bod.
Věděli jste, že:
Roční období neovlivňuje výběr karimatky tolik, jako je tomu u spacáků, lze ale říci, že některé karimatky jsou vhodné pro třísezónní užívání a jiné pro zimní období (nafukovací s vnitřní izolací, samonafukovací, obecně ty, jejichž materiál zaručuje vyšší tepelný komfort. U nich výrobce uvádí tepelný koeficient – 4,5/5/6. U pěnových a běžných samonafukovacích karimatek se neuvádí).
4. Hmotnost
Velmi důležitý parametr, který se váže ke kvalitě materiálu, rozměrům karimatky a především k jejímu typu.
|
Parametr je úzce spjatý s parametrem odolnost, který definuje kvalitu a pevnost použitého materiálu. S pevností se zvyšuje váha. Doporučujeme přečíst si tedy i následující bod.
5. Rozměry
Rozměry jsou klíčové pro všechny. Ovlivňují to, jak dobře se vyspíte a zároveň do jakého balíčku karimatku ve finále sbalíte. Pokud srovnám dva extrémy, nafukovací matraci a nafukovací karimatku, pak matraci sbalím do velké tašky a hodím do kufru auta, sbalená nafukovací matrace se mi může vejít do ruky.
|
Parametr úzce provázaný s parametry tvar a sbalitelnost, protože se všechny ovlivňují navzájem. Doporučujeme přečíst si tedy i následující body.
6. Sbalitelnost
Je úzce provázaná s tím, v jakých rozměrech budete karimatku pořizovat a jaký typ. Pokud se budete chtít kvalitně vyspat a vaše záda si potrpí na měkčí a komfortnější ležení, nemůžete zároveň chtít karimatku, která se vejde do ruky. A naopak - pokud si ponesete na treku vše na zádech, je malá sbalená velikost klíčová. Pořídíte pravděpodobně karimatku nafukovací. Zároveň výsledek ovlivňuje tloušťka karimatky, která se ale váže i ke schopnostem dobře izolovat.
|
Věděli jste, že:
Sbalený rozměr karimatky bývá 10 × 26 cm. Prodloužené karimatky bývají dražší (více materiálu). Větší sbalitelnost souvisí s kvalitnějšími materiály a tím pádem i vyšší cenou. Někdy se do pěny za účelem lepší sbalitelnosti vyřezávají různé obrazce (kombinace horizontálních a vertikálních dutin), což poněkud snižuje i hmotnost materiálu.
Tento parametr zároveň ovlivňuje i výběr rozměrů, které je třeba promyslet. Doporučujeme pročíst si tedy i následující bod.
7. Odolnost
Odolnější materiál je vždy těžší, pevnější nebo dražší. Je třeba přemýšlet nad tím, v jakých podmínkách budete karimatku využívat.
|
Tento parametr je úzce provázaný s parametrem materiál, který si určitě přečtěte. Čím těžší a pevnější materiál, tím více vydrží - čím tenčí, tím je zase naopak lehčí a skladnější.
8. Tepelný odpor
Značí se r-value nebo R. Udává míru odporu proti pronikání tepla - jak dobře karimatka izloluje a zabraňuje unikání tepla od těla.
|
Věděli jste, že:
Průměrně se u karimatek objevuje hodnota 2,6/2,8/3,5. Pokud potřebujete karimatku přímo na zimu nebo karimatku třísezónní, hodnota 1 bude málo. V takovém případě potřebujete vyšší tepelný koeficient, 4–5/5/6, kvalitnější a odolnější karimatku.
K tomuto parametru se váže izolace, o které su určitě také přečtěte. Lepší izolace = vyšší telepný odpor.
9. Cena
Klíčový parametr, pokud jste ovlivněni rozpočtem. Pak může být tento parametr na prvním místě. Samozřejmě, dobře posloužit svému účelu může i pěnová karimatka, záleží na tom, k jaké aktivitě ji potřebujete použít.
|
Věděli jste, že:
Srovnáte-li levnější a dražší třídu obecně u všech karimatek, hlavní rozdíl spočívá v životnosti, kvalitě provedení a odolnosti použitých materiálů. Nakupujete-li ve specializované prodejně, cena je vyšší z několika důvodů. Platíte za renomovanější značku, která provádí vlastní výzkum, vývoj, vlastní výrobu. Financuje tedy své laboratoře a lidi, kteří na vývoji pracují. Dalším důvodem je, že platíte za kvalitnější materiál či kvalitnější řešení.
10. Tvar
Pokud se v noci "vrtíte", je důležité tvar řešit a vybrat širší karimatku, minimálně v ramenou. Pokud spíte klidně, můžete na výsledné váze a rozměrech "ušetřit" a vybrat úzkou a dostatečně dlouhou karimatku (ideálně obdélník).
|
Tento parametr je nejvíce provázán s dalšími, které doporučujeme přečíst:
11. Životnost
Jak dlouho vaše karimatka vydrží?
|
Životnost nejvíce ovlivňuje kvalita a pevnost materiálu, přečtěte si o tom více.
12. Laminace (spojení vrstev)
Jak je pro vás důležité vnitřní rozložení vrstev?
|
Jak vidíte, je dobré zaměřit se na kvalitní provedení a něco si přečíst o samotném materiálu. Jak moc je důležitý, si přečtete zde.
|
Test: Nafukovací karimatka Zulu AlexDnešním testovaným produktem je karimatka Zulu Alex, která zaujme příjemným designem a skvělým poměrem cena - výkon. |
Praktické rady
1. Poměr ceny a kvality
Pokud chcete koupit opravdu kvalitní produkt, vybírejte mezi renomovanými značkami, nenakupujte značky neznámé, nenakupujte v prodejnách, které nejsou specializovány na turistiku a outdoorové potřeby. Karimatky renomovaných značek jsou sice dražší, ovšem díky kvalitě, kterou si zaplatíte, vám karimatka vydrží násobně déle než karimatka neznámého výrobce.
2. Správná údržba
Obecně je vhodné otírat karimatky vlhkým hadříkem od špíny či prachu. Rozhodně nemá smysl je impregnovat. V případě nafukovacích je třeba zdůraznit, že nejsou určeny jako matrace do vody!
3. Správné uchovávání mimo sezonu
Doporučujeme uchovávat karimatky (zejména ty nafukovací a samonafukovací) rozbalené. U pěnových to rovněž zaručí tvarovou stálost.
Nejčastější otázky
1. Jaký je správný postup opravení karimatky?
Důležité je odmastit nebo alespoň co nejlépe očistit svrchní materiál, a to na ploše větší, než je záplata. Záplatu i plochu natřete lepidlem, přiložíte a zatlačíte. K opravným sadám jsou vždy dodávány i návody. Někteří výrobci doporučují aplikovat záplatu na nafouknutou karimatku, jiní na vyfouknutou (ve většině případů), řiďte se tedy jejich doporučením.
2. Jak vysoké je riziko poškození nafukovacích a samonafukovacích karimatek?
Nejčastější obavy uživatelů z manipulace se samonafukovacími či nafukovacími karimatkami jsou spojeny s tím, že by mohly prasknout. Dávejte si tedy pozor na ostré kamení a obecně ostré předměty. Udržujte je v bezpečné vzdálenosti od zdrojů sálavého tepla a od slunce, aby se nepropálily.
Kromě přepravního obalu bývá součástí balení také opravná sada (záplata, lepidlo), která může pomoci, ovšem pouze v případě, kdy karimatka praskne mimo oblast ventilu. Pokud by karimatka praskla u ventilu, opravná sada nepomůže.
3. Jak dlouho se nafukovací karimatka nafukuje?
Vždy záleží na tom, jak velký je ventil a jak velká a vysoká je karimatka.
4. Jakou karimatku si pořídit na cvičení?
Na cvičení si nekupujete karimatku, ale jogamatku, která je speciálně protiskluzově upravovaná. Oproti karimatce disponuje jinými vlastnostmi, není u ní důležitý aspekt tepelné izolace, ale je speciálně uzpůsobená ke cvičení, je odolnější, neslehává se. Pořídit ji můžete v různých cenových třídách od několika set do několika tisíc, záleží na tom, jak vážně to se cvičením myslíte.
Video - Jak vybrat karimatku
-
Karimatky Mountain Equipment
-
Karimatky Robens
-
Karimatky Sea to Summit
-
Cestovní polštářky
-
Pumpy
-
Lepení na karimatky
-
Potahy na karimatky
-
Sedátka
Užitečné odkazy
Autor: Tým 4camping.cz
Zdroje: archiv autora, unsplash.com, 4camping archiv