Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak vybrat skialpové lyže pro top zážitky ve volné přírodě?

Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.

 
Popisek: S vhodným skialpovým vybavením se dostanete až na vrcholky hor a užijete si jízdu dolů. 

Obsah

 

Úvod

Skialpinismus je kombinace vysokohorské turistiky a lyžování. Sport pro všechny, které uchvátila krása zimních hor, ale masovost udržovaných sjezdovek je zrovna nebere. Pojďme se mrknout, jak si vybrat skialpové lyže a na co se při výběru zaměřit.

 

Jak vybrat skialpové lyže podle preferované aktivity

Na začátku si pojďme říct, jak si právě vy den ve volném prašanu chcete užívat. Jste ten typ, který baví už i cesta nahoru a kocháte se okolím? Pak vás bude zajímat také váha lyží a ostatního vybavení. Nebo se chcete nějak dostat na kopec a zajímá vás jen zážitek z ničím nespoutané jízdy? Důraz při volbě lyží položíme na jízdní vlastnosti, pár gramů navíc nevadí.

TIP: Chcete si ujasnit, jaké aktivity se skrývají pod slovem skialp? Možná vás překvapí, jak různorodý sport to je.

Popisek: Jízda ve volném prašanu je zážitek. Nikdy ale nezapomínejte na vaše bezpečí.

 

Obecné rady, jak vybrat skialpové lyže

Pojďme si říct, jaký je obecný postup pro výběr skialpových lyží. Skialpové lyže by měly být kratší než je výška vaší postavy. Konkrétně se mluví o tom, že když je postavíte před sebe, měly by končit někde u kořene vašeho nosu. V praxi by délka skiaplových lyží měla být asi o 7 až 10 cm menší, než je výška vaší postavy.

Nicméně pokud jste zkušený lyžař a chcete si hlavně užívat jízdu v čerstvém prašanu, je podle obecných pravidel vhodná délka skialpových lyží srovnatelná s výškou vaší postavy. Naopak milujete-li výstupy na vrcholky hor a jízda dolů bývá i na upravených tratích, mohou být skialpové lyže ještě kratší než uvedených 10 cm.

 

U skialpů je ale důležitá i šířka

Opět si musíte položit otázku, jaká aktivita na lyžích je pro vás srdcová. A podle ní pak vybírat šířku lyží pod patou. Všechno na horách směřujete k volné jízdě v čerstvém prašanu? Pak si vybírejte spíše širší lyže. Ideální je šířka 100 mm a více. Takto široká lyže rozloží vaši váhu na čerstvě napadaném sněhu a umožní maximální zážitek z jízdy.

Užíváte si výstupy stejně jako sjezdy? Ideální šířka lyží je pak pro vás asi 80 až 95 mm. A pokud je pro vás pohyb na horách nikdy nekončící závod, je zásadní otázkou váha výbavy a tedy i lyží. Vy určitě sáhnete po nejužších skialpech v rozmezí 65 až 74 mm.

 

Přehled optimální délky a šířky skialpových lyží

 

Typ aktivity

 

Délka skialpových lyží

 

Šířka lyže pod patou

Výlety na lyžích (skitouring) Vaše výška mánus 7 - 10 cm 80 + 95 mm
Závodní skialpy Jako pro skitouring, nebo kratší 65 - 74 mm  
Freeriding, freeskitouring Vaše výška

100 mm +

 

Mám se zaměřit na váhu lyží?

Nejvíce se o váhu výbavy zajímají závodní skialpinisté a také lidé, kteří milují dlouhé výstupy ve vysokohorském terénu. Proč? Protože každý gram navíc při výstupu pocítí. Pro pohyb na vysokorských hřebenech (skialpinismus), kde se často musíte proměnit v horolezce, je váha důležitá. Nicméně pamatujte, že ultralehké lyže nemusí optimálně držet stopu a každá nerovnost, a že jich ve volném terénu je, může znamenat pád.

 

Vázání a boty ke skialpovým lyžím

Jakmile máte představu o výběru lyží, je čas zaměřit se na další části skiaplového setu, na vázání a boty. Tady opět hraje prim váha. Protože nedává příliš smysl pořizovat si lehké lyže a k nim těžké vázání a lyžáky. K těm nejužším lyžím je vhodné lehoučké pinové (techové) vázání a co nejlehčí boty s BOA stahováním a dvěma přezkami. Takové boty umožňují velký rozsah pohybu.

U širších freeridových lyží je optimální o něco těžší vázání s důrazem na tuhost, pevnost a dostatečnou vypínací sílu. Obuv má obvykle čtyři přezky a je tužší. Takové boty nejsou příjemné na dlouhou chůzi, ale pro nekonečné sjezdy ve volné přírodě jsou skvělé.

No a pro skitouring, tedy výlety na lyžích, kdy si stejně užíváte výstup na kopec i sjezd, doporučujeme lehčí pohodlné boty střední tuhosti a pinové vázání.


Popisek: Na hory vyrážejte s nabitým mobilem. Hodit se může i záložní powerbanka. 

 

Jak vybírají skialpové lyže odborníci ve speciálce 4camping?

Tady vládnou profíci, kteří kromě výše uvedených paramentrů vezmou v úvadu spoustu dalších faktorů. Než se společně půjdete podívat na nabídku lyží, chvilku si popovídáte.

Zeptají se vás na vaše zkušenosti i oblíbený terén. Je totiž rozdíl, jestli rádi kličkujete mezi stromy a potřebujete maximálně obratné lyže, nebo jestli milujete rozhlehlé svahy hor a rychlou jízdu z vrcholku dolů.

Kromě vaší výšky je bude zajímat i vaše váha. Máte na svou výšku hřmotnou postavu? Budou lepší o něco delší lyže, které zajistí dobrou přilnavost hran. Naopak lyžaři se stubtilní postavou ocení kratší lyže.

Zajímat je bude i druh sněhu, ve kterém se nejčastěji proháníte. Pokud totiž nedáte dopustit na čerstvý prašan, vyplatí se sáhnout po delších lyžích, které zajistí plynulejší jízdu. Lyže s délkou “zlatý střed” jsou zase všestranější. Dámám doporučí pružnější lyže pro optimální výkon a možná i trošku kratší délku.

Zkrátka proberou s vámi všechno, co je důležité, aby vám skialpy dokonale sedly a vy si jízdu užívali, ještě o něco více.


Popisek: Stále váháte, jak vybrat skialpové lyže? V naší skialpové speciálce vybereme vhodné lyže spolu. 

 

Další vybavení, na které nezapomenout?

Při pohybu v horách vždy musíme myslet především na vlastní bezpečí. Vaše výbava na každou výpravu by proto měla obsahovat následujících sedm bodů.

  1. Pro turistiku na lyžích, kdy stoupáte na vrcholky po vlastních, jsou zásadní stoupací pásy. Ty zajistí, že vám lyže při výstupu nebudou zbytečně podkluzovat.
  2. Vhodné skialpinistické oblečení umožní dlouhý pobyt v chladném prostředí s vysokou tělesnou aktivitou. Musí vás ochránit proti rozmarům počasí v horách, ale nesmí v pohybu omezovat. Důraz je kladen na vysokou funkčnost materiálů, skvělé zpracování a vrstvení jednotlivých funkčních kousků na sebe.
  3. Helma nesmí nikdy chybět. Chcete si užít zážitek z pohybu ve volném terénu, a ne skončit v nemocnici.
  4. Při pohybu na neupravených svazích potřebujete dokonale vidět, co je před vámi. Součástí výbavy proto musí být i lyžařské brýle.
  5. Bez rukavic to nepůjde, to je asi jasné.
  6. Při výstupech oceníte pomoc a oporu skialpových holí. Bývají součástí skialpových setů, ale dají se pořídit i samostatně.
  7. Další nezbytnosti pro bezpečný pohyb v horách (lékárnička, gps, lavinový vyhledávač) či rychlé občerstvení (termoska, rychlá svačina) uložíte v praktickém batohu.

A pamatujte, že v přírodě jsme jen hosté. Není jen důležítá rychlá adrenalinová jízda a zdolané vrcholky, ale také ohleduplné chování k okolí, přírodě i zvířatům. Přečtěte si skvělý návod, jak se chovat na svazích našich národních parků, který jsme napsali ve spolupráci s vedením Krkonošského národního parku.

 

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Lucie Krůčková

Zdroje: archiv autora

Jak používat kompas? Průvodce pro outdoorové nadšence

Poradna

Jak se v přírodě nikdy neztratit? Přečtěte si náš článek a naučte se ovládat kompas.

Jak zašít díru na bundě? Samolepící záplatou!

Poradna

Na své outdoorové oblečení spoléháte za všech okolností. Co uděláte ve chvíli, kdy v odlehlých končinách s dešťovým mrakem nad hlavou zjistíte, že máte na nepromokavé bundě díru? Vytáhnete jehlu a nit? Poradíme, jak opravit roztrženou bundu mnohem rychleji a snadněji.

Jak na ferraty - pro pokročilé; 2. díl

Poradna

V minulém díle jsme se seznámili se základy bezpečného chování na ferratách a využívání vybavení pro ně určeného. Nyní nastává čas podívat se na pokročilejší a ucelenější metodiku lezení po náročnějších ferratách.

Vybíráme pro vás

4 039  (28.22 %) 2 899 

Porovnat

2 440  (9.88 %) 2 199 

Porovnat

3 190  (23.54 %) 2 439 

Porovnat

3 190  (17.27 %) 2 639 

Porovnat

3 690  (12.76 %) 3 219 

Porovnat

2 800  (0.39 %) 2 789 

Porovnat

790  (10.25 %) 709 

Porovnat

5 740  (13.08 %) 4 989 

Porovnat