Jak vybrat skialpové lyže pro top zážitky ve volné přírodě?
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
Potřebujete pomoci s výběrem vhodných trekových holí a nevíte na koho se obrátit? Náš článek je tu od toho, aby vám tento složitý výběr co možná nejvíce usnadnil.
Obsah |
Turistické či jinak řečeno trekingové hole vídáme kolem sebe čím dál častěji. Pohyb s nimi má velký vliv na vytrvalost a kondici, protáhnete s nimi prakticky celé tělo. A dokáží být užitečné jak na velké výpravě, tak při sportu v parku. Je jich ale na trhu tak obrovský počet, že vyznat se v nich je velmi složité. Tento článek vám pomůže s orientací a pokusí se nasměrovat vás tak, aby pak výběr byl zárukou spokojenosti.
Je důležité vědět, co přesně od holí potřebujeme, abychom vybrali ty nejlepší pro naše specifické potřeby. Tak, jako většina sportovních a turistických věcí na trhu, i hole dokáží být úzce specializované. Pojďme si tedy o nich něco říct.
Je důležité nejdříve vědět:
Znáte odpověď na všechny tyto otázky? Pak můžete přejít k samotnému výběru.
Hole se v zásadě dělí na dvě kategorie:
Odpružené hole disponují systémem antishock. Jedná se o pružinový systém, který slouží k tlumení nárazů. Skládá se z vnitřní pružiny s malou vůlí, která umožňuje několikacentimetrové pružení. Tím se tlumí nárazy, které by v nepřítomnosti antishocku přecházely do horních končetin.
+
|
-
|
Jsou vhodné pro nenáročné turisty. Dají se koupit levněji, využít se dají jako běžná součást procházek po českých lesích, i do měkčího terénu. Pokud od holí čekáte pouze oporu a vaše vycházky nebudou moc dlouhé, vystačíte si i se základními modely. V měkkém terénu je pro vás prioritní stabilita, kterou můžete získat zapřením se o pevnou hůl. Antishock by vás v tomto případě o stabilitu spíše připravil.
Je ale důležité vědět, že většina holí s odpružením disponuje jeho přepínáním, takže jej můžete jak zapnout, tak i vypnout.
+
|
-
|
Přejděme k základním parametrům, jinak řečeno požadavkům na to, co by hole měly umět a čím disponovat. A zároveň se rozhodnout, co by mít vůbec nemusely a kde udělat kompromis. Vězte, že každá turistická či sportovní pomůcka by měla být přesně "na míru" vašim požadavkům, i sebedražší trekingové hole pak nemusí vyhovovat. Je tedy potřeba si dobře rozmyslet, k jakým aktivitám hole použijeme, a které systémy a vlastnosti jsou pro nás důležité.
Další kapitoly jsou tedy:
|
Test: Trekové hole Leki Micro Vario Carbon Lady ASSpousta lidí stále bere trekové hole jako "pomůcku" pro starší ročníky. Tento mýtus se v dnešní recenzi pokusí vyvrátit Nela Jandeková, která testovala hole značky Leki. |
Nejčastější fixace segmentů se dělí na dva druhy, Fast Lock (páčka s objímkou) a šroubovací Twist Lock. Oba tyto systémy lze brát i jako letní (šroubovací systém) a zimní (zámkový Fast Lock systém). Páčkový lze totiž odemknout snadno i v rukavicích, šroubování není v rukavicích žádný med. Rozdílů je ale více.
Zámkový (páčkový) systém Fast Lock je sice o něco těžší (některé hole jsou opravdu o každém gramu, pak to může být znát), ale zdaleka nejrozšířenější a nejjednodušší. Lze jím totiž velmi snadno hole nastavit, pouhým povolením objímky se segment hole stane snadno posuvným. Šroubovací jsou lehčí (není třeba žádný systém navíc), ale pomalejší. Bývá pravidlem, že šroubovací bývá na levnějších holích, zároveň jej ale používá i určité procento ultralehkých holí z důvodu, který jsem již zmiňoval.
Pro orientaci na trhu ještě doplňuji tzv. Z-systém, což jsou segmenty protažené lankem. Hůl tak přizpůsobujete pomocí stahování a povolování, fixace je možná pomocí rychloupínáků. Výhodou oproti mechanickým systémům je snížení váhy.
Je dobré vědět i to, že systém zamykání je často úzce provázaný s odpružením (Antishock), kde často kombinuje s Fast Lockem.
Pojďme si přehledně sestavit plusy a minusy:
+
|
-
|
+
|
-
|
Pravděpodobně budete znát jen ty teleskopické, které patří k nejrozšířenějším na trhu. Existují ale ještě skládací, o kterých jsem se už zmiňoval v sekci o fixaci segmentů. Skládací jsou konstrukcí segmentů, které jsou protaženy lankem (často kevlarovým).
Teleskopické hole se dělí na počty segmentů v konstrukci, dvojdílné a trojdílné. První zmíněné jsou trochu tužší a zvládnou vyšší zátěž. Segmenty mají větší průměr a hole více váží. Trojdílné jsou nejrozšířenějším typem, výhodou je výborná skladnost a všestranné použití. Obvykle váží méně než dvou-segmentové hole.
Existují ještě hole, které jsou tvořeny jen jedním segmentem. Používají se především na Nordic Walking s tím, že sice nejsou moc skladné, ale mají nejlepší tlumivost. Začátečníci je moc nevyužijí, ti zkušenější ale už ví, v čem je jejich kouzlo.
Hole skládací jsou, jak už bylo řečeno, protaženy lankem a připomínají spíše stanové pruty. Velmi rychle se rozloží a složí, jsou vhodné pro většinu outdoorových aktivit, hodně často se používají pro trailové běhy v terénu (kdy se dají kdykoli při sestupu složit).
Pojďme si přehledně sestavit plusy a minusy:
+
|
-
|
+
|
-
|
Většina trekingových holí se vyrábí ze slitiny hliníku (a to buď pevný typ 7075 nebo ultralehký 7001). Můžeme se setkat i s Karbonem (uhlík), který je sice nejlehčí variantou materiálu, zároveň snese nejmenší zatížení (je křehký). Nevýhodou, která jej dodnes nadále provází, je vysoká pořizovací cena.
Dalším materiálem bývá občasně i sklolaminát, týká se ale spíše běžkařských holí a není příliš často používán. Rád bych zmínil ještě dřevo, které může být ideálním, pokud zvažujete pouze jednu hůl ve formě vycházkové varianty.
Madla mohou být zhotovena z tepelně tvarovaného nebo měkčeného plastu, používá se také pryž. U lepších modelů se můžete setkat se směsí drceného korku a plastu. Obecně se tedy používají následující materiály:
Ještě bych vyzdvihl prodlouženou rukojeť, která se týká především EVA pěnových řešení rukojeti. Obrovská výhoda je možnost změnit úchop, když je terén náročný. Samotná ergonomie rukojeti nemusí sednout model od modelu každému, je nejlepší hole vyzkoušet naživo.
Poutka jsou většinou ve dvou provedeních, klasické poutko (lze nastavit) nebo princip rukavičky (někteří výrobci nabízí i několik velikostí rukaviček).
Začněme u hrotů. Nejčastěji se používají hroty z karbidu Wolframu, zřídka hroty ocelové. Karbid je nejrozšířešenější verzí, protože je téměř nezničitelný, ocel už je jistým kompromisem s nižší životností.
Hole se většinou dodávají s větším počtem těchto komponentů. Obecně platí, že čím menší je průměr talířku, tím tvrdší by měl být povrch na který budou hole používány. Většinou jsou ve výbavě holí dva typy, jedny větší a jedny menší. Větší jsou do sněhu a menší na letní výlety.
Jejich primárním úkolem je tlumení nárazů na tvrdém povrchu. Pokud po něm nejdete, můžete je sundat. Většinou se dají jenom nasadit, některé mají ale i závity. Pokud ztratíte botičku a budete potřebovat jinou, je dobré si ověřit, jakým způsobem byla nasazena na hrotu (závit nebo nasazení, zároveň rozteč).
Trekové hole můžete pořídit v různých cenových kategoriích. Zlatou střední cestu, kterou doporučuji, jsou hole v ceně kolem 750–1 500 Kč.
Levné hole mají často nekvalitní konstrukci, která nevydrží častější demontování (skládání) a dokáží se i zlomit (i když působí jako robustní modely).
Kvalitní hole střední cenové třídy mají odolnou a dle modelu náležitě lehkou konstrukci, dají se snadno demontovat bez obav z rychlého opotřebování mechanismu. Zároveň mají většinou dobrá madla z kvalitního materiálu (korek nebo prodloužení z EVA pěny).
Nejdražší modely pracují s konstrukcí na bázi nejlehčích a nejodolnějších materiálů (jako je Karbon), technologie jsou patentované.
Důležitá věc, kterou si jednoduše vysvětlíme. Při chůzi po rovině by vaše ramena a předloktí měla svírat úhel 90 stupňů, pokud zdoláváte těžší kopec, hole můžete upravit. Pro přesný výběr vhodné délky trekových holí se řiďte jednoduchým pravidlem: vaše výška krát 0,7, případně 0,75. Příklad: měříte-li 175 cm, výpočet (175 cm × 0,7) bude činit 122,5 cm, což by měla být délka optimálních holí.
Ano, existuje i řada holí, které se prodávají po jednom kuse. A to buď jako vycházkové hole nebo jako velmi lehká trekingová hůl, která může výborně posloužit i jako stativ na focení.
Autor: Radek Martinek, Vít Hruška
Zdroje: archiv autora, unsplash.com, 4camping archiv
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
Poradna
Jak se v přírodě nikdy neztratit? Přečtěte si náš článek a naučte se ovládat kompas.
Poradna
Na své outdoorové oblečení spoléháte za všech okolností. Co uděláte ve chvíli, kdy v odlehlých končinách s dešťovým mrakem nad hlavou zjistíte, že máte na nepromokavé bundě díru? Vytáhnete jehlu a nit? Poradíme, jak opravit roztrženou bundu mnohem rychleji a snadněji.
1 499 Kč
(40.03 %)
899 Kč
1 330 Kč
(0.08 %)
1 329 Kč
1 640 Kč
(20.18 %)
1 309 Kč
1 727 Kč
(20.15 %)
1 379 Kč
1 940 Kč
(15.52 %)
1 639 Kč
1 790 Kč
(10.11 %)
1 609 Kč
2 199 Kč
(31.83 %)
1 499 Kč
2 390 Kč
(10.08 %)
2 149 Kč