Jak vybrat skialpové lyže pro top zážitky ve volné přírodě?
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
Ve světě plném moderních technologií může být pro rodiče těžké najít způsob, jak děti zabavit. Tento článek vám přinese inspiraci a nápady, jak trávit kvalitní čas s dětmi, podněcovat jejich fantazii a rozvíjet dovednosti, aniž byste museli sáhnout po tabletu či televizi.
Obsah |
Tuto hru není třeba ani představovat. V bezvětří vás jako rodinu spolehlivě všechny zabaví a pěkně se u ní protáhnete. Můžete buď házet na improvizovaném hřišti a hrát na body, nebo si jen tak házet v kruhu, případně se talířem trefovat do vymezeného území. Frisbee je zábava a skvěle rozvíjí pohybovou koordinaci a postřeh.
|
Přechod Krkonoš s kočárkem - 1. částTýden na hřebeni Krkonoš ve složení 2 matky, 2 roční děti, 2 šestileté děti, 2 kočárky, 2 bágly, 2 kola. Vypadalo to zpočátku jako velká životní výzva. Jak to nakonec proběhlo a dopadlo? |
Jistě ve vašem blízkém okolí najdete prostory pro oheň. Sbalte si do batůžku něco na opékání, chleba, hořčici a termosku s čajem a vyrazte na pěší nebo cyklistický výlet, který si zpestříte opékáním.
Pokud chcete dětem (i sobě) dopřát nevšední zážitek v podobě oběda à la malý chemik, tak určitě vyzkoušejte některé z hotových jídel od Adventure Menu. To totiž kromě tradičních způsobů ohřátí (mikrovlnka, kotlík, horká voda...) můžete ohřát pomocí samoohřevu, kdy sáček s jídlem vložíte do speciálního ohřívacího vaku, do kterého přidáte samoohřevnou kapsli a vodu.
Jednorázová samoohřevná kapsle funguje na principu exotermické reakce nehašeného vápna (páleného vápna, oxidu vápenatého) s vodou. Ta vytvoří teplotu až 100 °C a horká pára ohřeje jídlo i v extrémních podmínkách za 12 minut. Úspěch zaručen!
|
Přechod Krkonoš s kočárkem - 2. částV pokračování článku z Krkonoš se celá výprava dostane do cíle své cesty a vy získáte praktické informace pro případ, že se rozhodnete vyrazit také. |
Připravte dětem bojovku. Pro mladší děti šipkovanou se schovanými úkoly, starším můžete nakreslit mapku. Námětů na bojovku najdete na internetu spoustu, největší radost ale budete mít vy i děti z té vlastní. Bude totiž přesně pasovat na vaše dítě. Bojovky většinou pojímáme jako zábavně vzdělávací akci. Tématem může být příroda, tradice nebo třeba historie města. Na dané téma pak snadno vymyslíte úkoly odpovídající věku, případně i odměnu.
Tipy:
|
Tatry s kočárkemAno, i s malým dítětem v kočárku se můžete vypravit na túru do Vysokých Tater. Inspirací vám budiž následující článek od Katky Balcarové. |
Skákací guma, panák, školka s míčem, vrhcáby,… Hry, co jsme hrávali jako malí se vyznačovaly tím, že jsme k nim nepotřebovali nic speciálního a daly se hrát kdekoliv a na malém prostoru. A to je to, co potřebujeme. Inspirujte se na internetu nebo ve skvělé knížce Retrohraní.
|
Přechod Jeseníků s dětmiDnešní článek Katky Balcarové je o tom, že i s dětmi lze podniknout několikadenní přechody hor. Stačí počítat s delším časem, vybrat odpovídající trasu a vymyslet nějaké to zpestření, když bolí nožičky nebo se dostaví nuda. |
Menší děti mohou začít stavět domečky pro berušky. Využijte veškeré přírodniny, co se v okolí nachází a zkuste to beruškám udělat pěkné. Dcery jim staví postýlky, plot, zahrádku… a pak se chodí koukat, zda tam stále domeček stojí a jestli se do něj někdo nastěhoval (většinou tam pár mravenečků opravdu najdeme).
Starší děti mohou stavět s vaší pomocí v lesích různé bunkry nebo přístřešky. S provazem, větvemi a chrastím se dají dělat úplné paláce. Nikdy nic nekácejte, nelámejte větve z živých stromů a vystačte si s tím, co najdete na zemi. Až se zase budeme smět všichni potkávat, vaše děti si do svých obydlí budou moci pozvat své kamarády.
Tuto variantu hledání pokladu jsme vymyslely s kamarádkou přímo v důsledku lockdownu. Jeden z kamarádů připraví poklad pro druhého a pečlivě ho uschová. Kamarádovi sdělí polohu, je jedno jakou formou. My používáme nákres mapky. Lze ale podat i souřadnice nebo slovní popis. Kamarád se pak vydá poklad hledat. Obsahem může být cokoliv. Dcera s kamarádem na střídačku vytváří pohádku a k tomu si vždy přidají nějakou sladkost.
Slackline je pružný popruh, který si napnete mezi dva stromy a zkoušíte po něm chodit. Užijete si spoustu zábavy, zpevníte střed těla, posílíte ramena a paže, a vůbec tím nejlepším způsobem procvičíte balanc a rovnováhu.
Pro začátek doporučuji zakoupit 15 m dlouhou slackline s ráčnou a šířkou 5 cm. Z naší nabídky těmto požadavkům odpovídá Slackline singing rock packet 15 m. Na první pokusy natáhněte na krátkou délku, třeba jen 3 metry, nizoučko nad zemí. Lajna se nebude tolik prověšovat ani klepat, chůze bude snazší a děti se nebudou bát. Jakmile bezpečně s jistotou zvládnete první kroky, můžete prodlužovat a zvedat od země.
Od začátku se snažte zaujímat správný postoj. Mírně pokrčená kolena, paže nad úrovní ramen, nejlépe nad hlavou. Střed těla mějte jako kámen. Oproti tomu ruce mějte uvolněné a vyrovnávejte jimi výkyvy lajny. Pohled mějte upřený do jednoho bodu.
Ideální věk pro první začátky je 6-7 let. Pro děti je vhodné nad lajnou ve výšce cca 2 metry napnout lano. Na něj přicvaknout karabinu, na kterou přivážete kousek lana tak, aby od karabiny šly dva prameny. Děti si tak prameny mohou vzít do ruky a pomocí nich se vyrovnávat a postupně získávat stabilitu.
Povzbuzení na závěr:
Bojovka, která se realizuje ve tmě. Ten pravý zážitek, který si mají děti odnést, je vnímání tmy, nočních zvuků, stínů. Bohatě tedy stačí vytyčit stezku svíčkami (čajovou svíčku vkládáme do zavařovačky) a nechat děti trasu projít bez plnění úkolů. Je na vás i na dětech, jestli půjdou sami nebo s vámi. Osobně nejsem pro strašení dětí, takže naše stezky odvahy nezahrnují strašidla ani umělé strašidelné zvuky.
Můj cíl je, aby si děti odnesly pocit, že tma sama o sobě není nebezpečná. Na konci nebo u svíček může na děti čekat nějaké překvapení, dopis, úkol. Po skončení stezky je důležité si s dětmi popovídat o tom, jak stezku vnímaly, čeho se případně bály a jejich strachy s nimi probrat.
Pokud se pustíte do realizace, nezapomeňte sobě i dětem přibalit čelovku nebo baterku.
Zde je pár tipů na rychlé úkoly pro děti:
Kolečkové brusle děti baví a pokud máte v blízkosti rovnou betonovou plochu, naučí se jezdit velmi rychle. Kromě kolečkových bruslí potřebujete pořídit chrániče a helmu. Dětské kolečkové brusle se dělají posuvné na 3-4 velikosti, nemusíte se bát, že vám z nich dítě do roka vyroste.
Zpočátku trénujte jízdu na malém prostoru a zapojujte hry, jakmile se dítě rozjezdí, můžete podniknout menší výlet po rovinaté cyklostezce.
Velmi doporučuji nastudovat materiál Masarykovy univerzity, fakulty sportovních studií – Bezpečně a hravě na in-line bruslích. Je zdarma ke stažení a najdete tam vše od popisu vybavení až po metodiku od základní jízdy až po obtížnější prvky.
Tipy na hry:
Hry můžete upravit i pro jízdu na kole, koloběžce, odrážedle... nebo si je jen odběhat.
Autor: Kateřina Balcarová
Zdroje: archiv autora, pixabay.com, unsplash.com
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
Poradna
Jak se v přírodě nikdy neztratit? Přečtěte si náš článek a naučte se ovládat kompas.
Poradna
Na své outdoorové oblečení spoléháte za všech okolností. Co uděláte ve chvíli, kdy v odlehlých končinách s dešťovým mrakem nad hlavou zjistíte, že máte na nepromokavé bundě díru? Vytáhnete jehlu a nit? Poradíme, jak opravit roztrženou bundu mnohem rychleji a snadněji.
1 099 Kč
(14.56 %)
939 Kč
1 350 Kč
(37.85 %)
od 839 Kč
219 Kč
(18.26 %)
179 Kč
749 Kč
(9.35 %)
679 Kč
1 190 Kč
(0.08 %)
1 189 Kč
1 919 Kč
(27.1 %)
1 399 Kč
1 190 Kč
(56.39 %)
od 519 Kč
1 999 Kč
(50.03 %)
999 Kč