Jaký vybrat filtr lyžařských brýlí
Obsah |
Úvod
V principu by se dalo říci, že se dá slovo filtr zaměnit za slovo "tmavost". Tónování skel totiž hraje podstatnou roli v propouštění slunečního jasu. A právě díky tomuto řazení si můžete vybrat brýle jak rozjasňující, tak i silně tlumící, které se hodí například na ledovce či do jiných extrémních okolností.
Zorníky brýlí
Zorníky (skla) brýlí jsou světelnými filtry. Dělíme je do 5 tříd podle toho, kolik světla ve viditelném spektru 380 – 780 nm (nanometrů) propustí (respektive pohltí). To stejné platí i pro brýle sluneční.
|
Jak je to s povinností používat lyžařskou helmu?Zimní sezóna nabírá na obrátkách, střediska nejen u nás praskají ve švech. Jak je to s povinností používat na sjezdovce přilbu u nás a jak v zahraničí? |
Třídy zorníků
Nyní se podíváme na třídy, do kterých se zorníky rozdělují a jejich stručnou charakteristiku.
- S 0 (propouští 80 – 100 % světla) - Brýle jsou transparentní. Vhodné jako sportovní ochranné brýle proti větru, nečistotám. Nechrání proti slunci.
- S 1 (propouští 43 – 80 % světla) - Velmi málo zbarvená skla. Často bývají žlutá či oranžová. Jejich nejvyhledávanější vlastnost je rozjasňovaní okolí. Vhodná na podzim a v zimě, za tmy.
- S 2 (propouští 18 –43 % světla) - Patří mezi klasické sluneční faktory, i když světlejší. Slouží častěji jako módní doplněk než jako sportovní pomůcka. Vhodná na jaře a na podzim. Jsou vhodná do auta díky vyvážeností při přejíždění ze slunce do stínu.
- S 3 (propouští 8 –18 % světla) - Nejtypičtější sluneční faktor. Vhodné do léta díky poměrně velkému zatmavení. Nevhodné na nošení při šeru či horší viditelnosti. Vhodné na sporty s potřebou dobré viditelnosti za přímého svitu.
- S 4 (propouští 3 – 8 %) - Speciální velmi tmavé brýle do extrémnějších podmínek. Na pouště či na ledovec, tento povrch totiž disponuje velkým množstvím odrazivých ploch. Tato skla se nesmějí používat při řízení automobilu!
Barva zorníku a uvedená třída nesouvisí s tzv. UV-filtrem. Ten se týká neviditelného ultrafialového záření v rozsahu do 380 nm (nejškodlivější UV-C 100 – 280 nm, "opalovací" UV-B 280 – 315 nm a UV-A 315 –380 nm). Tuto 100% ochranu do minimálně 380 nm vyžaduje příslušná norma.
|
Proč si pořídit "páteřák"Páteřák? To není nic pro mě, další věc navíc, která stojí dost peněz, zbytečnost... Tenhle názor slýcháme dost často, a protože s ním rozhodně nesouhlasíme, připravili jsme do Poradny článek, ve kterém chrániče páteře probereme. |
Užitečné odkazy
Zdroje: pixabay.com