Jak vybrat skialpové lyže pro top zážitky ve volné přírodě?
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
Svítí sluníčko, vašim nohám je v pohorkách jako v pokojíčku a do plic se dere čerstvý horský vzduch. Ještě daleko lépe se vám bude dýchat, pokud v horách budete pochodovat s pocitem, že vás po cestě jistí to správné pojištění. Největším cílem každé cesty by měl přeci být návrat domů. A vracet se všichni chceme živí a zdraví.
Obsah |
Turistika a především ta horská je odvětví, ve kterém se málokdy vyplácí spoléhat se jen na sebe. Dobré pojištění je v podstatě nutností. Samozřejmě se o vás všude postarají i bez pojištění, se stejnou samozřejmostí veškerou péči po vás ale budou také chtít uhradit – a to v plné výši. Turisté si málokdy uvědomují, jak draho záchranné akce a následná lékařská péče bez pojištění může přijít.
Jestliže máte jasno v požadavcích, které od pojištění čekáte, nebude proces vybírání až tak náročný. Důležité je zkontrolovat, co všechno dané pojištění skutečně zahrnuje. Často z něj totiž bývají vynechány tzv. rizikové nebo extrémní sporty, kam náročnější turistika a další horské sporty mohou spadat.
Pro rizikové sporty se obvykle musíte připojistit, bez toho vám pojistka aktivity s vyšším rizikem úrazu nepokryje. Mezi extrémní sporty typicky patří:
Pojďme se ale podívat na možnosti pojištění na horách. Provedeme vás vším od zdravotního pojištění, úrazového pojištění, pojištění Alpenverein až po profi horo pojištění – to se většinou týká velkých expedic, vysokých nadmořských výšek a profesionálních horolezců.
Klasické zdravotní pojištění, které si většina z nás spojuje s kartičkou pojištěnce, platí sice ve všech státech EU, ovšem kryje pouze náklady na nezbytnou lékařskou péči ve státních zařízeních. Nedá se zrovna doporučit, protože za hranicemi se s ním pojí určitá specifika a pravidla.
Komplikace ale začínají, když vaši záchranu zajišťuje například horská služba. Nevyberete si navíc ani zařízení, do kterého ho vás převezou – a ta v řadě oblíbených horských destinací bývají zdravotní zařízení soukromá. Dále záleží na státu, v některých evropských zemích je běžná spoluúčast pacienta na ošetření.
Ani jednu z výše tří uvedených možností vám modrá kartička nepokryje, jelikož zdravotní pojištění se na tyto výdaje nevztahuje.
V létě se bude klasické zdravotní pojištění hodit nejvíce na lehké výlety po turistických stezkách v českých horách. V případě, že vyrazíte s obyčejným zdravotním pojištěním za hranice, pečlivě si před odjezdem projděte všechny výluky ve smlouvě a zkontrolujte, zda se mezi nimi nenachází něco, co by vás mohlo nemile překvapit.
Ani pojištění odpovědnosti není na škodu. Zauvažujte i nad pojistkou, které se vztahuje na škody na zdraví i majetku způsobené druhé osobě – třeba nečekanou srážkou na sjezdovce. I tady se totiž můžete rychle dostat na poměrně vysoké částky.
Úrazovka se nerovná zdravotnímu ani cestovnímu pojištění. Pojišťovny pojem úraz definují jako neočekávané působení zevních sil nebo vlastní tělesné síly, kvůli které došlo k poškození zdraví či ke smrti. Úrazové pojištění pak slouží jako krytí trvalých následků nebo úmrtí způsobené právě v důsledku úrazu.
Za úraz se považují také újmy na zdraví, které byly pojištěnému způsobeny:
Pozor na rozdíl mezi úrazovým a životním pojištěním – zatímco úrazové kryje jen následky úrazu, životní pojištění se mimo ně vztahuje i na následky nemocí, kryje tedy širší rozsah rizik.
Úrazové pojištění se může vztahovat na velké množství sportů – ve většině pojišťoven funguje rozdělení sportů do několika kategorií podle rizikovosti. Od rizikovosti sportu se pak odvíjí pojistné. Na výběr je tedy několik desítek sportů, od méně bezpečných jako badminton až po rizikové, jako je například bungee jumping. Při pojištění rizikovější kategorie sportů jsou do pojistného automaticky zahrnuty i sporty z kategorie méně rizikových.
Bez příplatku za adrenalinové sporty se úrazové pojištění běžně vztahuje na tyto aktivity:
Rakouský alpinistický svaz Alpenverein se nejenže stará o chaty a turistické trasy v Alpách, mimo to také organizuje kurzy a prázdninové kempy pro děti nebo třeba ekologické brigády. Skvělou výhodou je právě pojištění jeho členů. Těmi se v minulém roce stalo několik desítek Čechů, což vypovídá o jeho vysoké popularitě.
Pojištění léčených výloh, záchranných akcí a repatriace platí po celém světě (pojištění soudních výloh a zodpovědnosti v rámci Evropy) po dobu max. 8 týdenního pobytu v zahraničí do nadmořské výšky nižší než 6 000 m. Znamená to, že pojistka vám bude platit jak při treku v Himalájích, tak na dovolené u moře. Vztahuje se na všechny druhy sportů mimo vzdušných (parašutismus) a motoristických (automobilová rallye), využít ji tak můžete například při:
Členství je podmíněno úhradou členských příspěvků, které už ale zahrnují pojistné – za pojištění tedy nic dalšího platit nemusíte. To se v každém případě vyplatí, den pobytu v nemocnici v Itálii, Rakousku či Francii bez pojištění se totiž může vyšplhat i na 20 tisíc korun. Převoz do ČR vás může podle délky cesty vyjít klidně na 40 000 Kč a transport helikoptérou v Alpách až na 130 000 Kč.
Lákadlem Alpenvereinu je ohromné množství slev, které vás cestou určitě potkají. Při registraci prostřednictvím kanceláře OEAV.CZ je lze uplatnit nejen v prodejnách s outdoorovým zbožím (např. Singing Rock nebo samotný e-shop 4camping), ale i při ubytování na horských chatách.
Existuje i ubytování, na které můžete slevu s členstvím Alpenverein uplatnit i v Česku:
S trochou matematiky také jednoduše zjistíme, zda se členství se slevami skutečně vyplatí. Pojďme si to rozpočítat na příkladu nocování pod rakouským Grossglocknerem.
Od začátku roku 2022 platí sleva 75% na členství Alpenverein pro nové členy! V rámci akce Sportbonus zaplatíte ročně jen 445 Kč. Pro mimořádný zájem je navíc akce prodloužena až do 31. 8. 2022.
V případě, že počítáme s maximální cenou za roční členství 1 750 Kč, vyjdeme s penězi takto:
A pokud jsem pořídil Alpenvereun pro rok 2022 za akční cenu 445 Kč, mám svou investici zpět už druhou noc!
Pokud jste lezci srdcem i duší, určitě znáte balíček ČHS Trio. Zahrnuje taktéž celoroční pojištění nebo slevy na ubytování. Jeho součástí je:
Pokud jsou vaše cíle ještě vyšší a nevešly se zatím do žádného kritéria v tomto článku, nezoufejte, poradíme i s nimi. Cestovní pojištění nad 5 000 m n. m. nebo při expedici profesionálních horolezců je trochu složitější sjednat, protože ne každá pojišťovna je nabízí.
Vrcholoví horolezci si navíc nejčastěji pojišťují danou akci individuálně. Ve sledu událostí se pak může stát podobný scénář jako loni v Pakistánu, kdy pojišťovna UNIQA odmítla proplatit českým horolezcům záchrannou akci na horu Rakapoši, protože v několika ohledech porušili podmínky pojištění. Údajně prý zdolávali horu v oblasti nedoporučené ministerstvem zahraničí pro cestování českých občanů a zároveň porušili místní pravidla pro výstup na horu.
Ve smlouvé je pak potřeba všechny body pečlivě projít a pozorně zkontrolovat veškeré výluky. Pamatujte na to, že každá pojišťovna má své vlastní podmínky.
Tady jsou tři nejzákladnější poznatky, které byste si z článku měli odnést. Zdravotní pojištění a evropský průkaz pojištěnce, úrazové pojištění do hor nestačí. Naklikat si cestovní pojištění online dnes každý zvládne kdykoliv, kdekoliv – třeba u kávy na první benzínce cestou do hor. Horolezcům po Evropě stačí Alpenverein nebo ČHS Trio, jinak bude potřeba nechat si pojistit danou výpravu individuálně.
Určitě je fajn pocit, že vám pojištění kryje záda, ještě lepší ale je do bodu, kdy bude potřeba, vůbec nedojít. Přejeme vám jistý krok na všech vašich cestách do přírody!
Autor: Matyáš Vejskal
Zdroje: archiv 4camping
Poradna
Nadchl vás skialpinismus a přemýšlíte nad pořízením vybavení? Pak právě pro vás jsme připravili tento článek.
Poradna
Jak se v přírodě nikdy neztratit? Přečtěte si náš článek a naučte se ovládat kompas.
Poradna
Na své outdoorové oblečení spoléháte za všech okolností. Co uděláte ve chvíli, kdy v odlehlých končinách s dešťovým mrakem nad hlavou zjistíte, že máte na nepromokavé bundě díru? Vytáhnete jehlu a nit? Poradíme, jak opravit roztrženou bundu mnohem rychleji a snadněji.
5 299 Kč
(20 %)
od 4 239 Kč
3 399 Kč
(11.77 %)
od 2 999 Kč
619 Kč
(43.62 %)
349 Kč
3 999 Kč
(14.5 %)
3 419 Kč
3 149 Kč
(21.91 %)
2 459 Kč
1 499 Kč
(17.34 %)
1 239 Kč
12 990 Kč
(16.94 %)
10 789 Kč
7 299 Kč
(22.06 %)
5 689 Kč