Jak na výstup nejvyšší hory v Česku? Po správné trase, s adekvátním vybavením a také odpovědně k místní přírodě. Všechno, co potřebujete vědět, najdete v našem článku.
Úvod
Sněžka je naše nejvyšší hora a pro mnohé Čechy je výšlap na Sněžku tradice. Možná i proto patří k nejnavštěvovanějším vrcholům našich hor. Umí nabídnout nádherný výhled za krásného počasí, ale nebojí se ukázat i svou drsnou tvář.
Majestátní Sněžka
Královna českých hor a především Krkonoš nese své jméno od roku 1823. Před tím vystřídala jména jako Pahrbek Sněžný, Sněžovka, Sněžná i Sněhovka. Dříve se uvádělo, že měří 1602 m, ale dnes děti na otázku, kolik měří Sněžka, odpovídají 1603 m. Její nejvyšší bod ale neleží v Česku, najdete ho na polské straně Krkonoš.
Sněžka má skalnatý vrchol, kterým prochází česko-polská hranice. Jeho stěny se na severní straně svažují do údolí polské řeky Lomničky, na jihu do Obřího dolu. Ze západu klesají na Úpské rašeliniště a z východu přechází v Obří hřeben.
Křehká příroda, kterou musíme chránit
Turistické trasy na Sněžku vedou nad horní hranicí lesa, kde je oblast křehké arkto-alpínské tundry. Je to nejcennější přírodní bohatství, které v Krkonoších máme. Pokud turisté zůstávají na vyznačených trasách a řídí se Návštěvním řádem, je všechno v nejlepším pořádku. Jakmile se ale objeví davy turistů a v nich i méně ukáznění jedinci, příroda na Sněžce velice trpí. Je tedy velmi důležité dodržovat místní, ale i nepsaná pravidla, abychom si naši přírodu chránili a nepoškozovali ji.
|
Jak se chovat v Krkonoších (nejen) na skialpech a proč?
Proč je naše příroda ohrožená víc než příroda na Aljašce nebo Kamčatce? Jaké dopady má porušování pravidel na Krkonošský národní park? Jak ohrožují skialpinisté populaci sokola stěhovavého, nejohroženějšího dravce u nás?
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Jak se dostat na Sněžku a na co se připravit
Můžete si vybrat. Túra na Sněžku může být celá pěší. Pěšky na Sněžku vede hned několik tras s různou obtížností a délkou. Vybere si téměř každý. Další možností je výlet na Sněžku lanovkou.
Základem je vhodné oblečení podle počasí. V létě mohou stačit šortky a funkční triko, ale do batohu raději přibalte i tenčí funkční mikinu a bundu. Jste v horách, počasí je tu proměnlivé. Na nohy obujte trekové boty a nezapomeňte se namazat krémem. Proti sluníčku pomůže i kšiltovka. Nezapomeňte na dostatek tekutin a jídla na cestu.
Sněžka v zimě je hodně zrádné místo. Oblečení volte podle zásad vrstvení tak, aby vám bylo teplo, byl zajištěn odvod potu a horní vrstva vás ochránila před deštěm, sněhem a větrem. Na zimní trekové boty přidejte alespoň nesmeky. Do výbavy přihoďte cepín a hodit se mohou i mačky. Zimní Sněžka bývá pokrytá nejen sněhem, ale také vrstvou ledu.
TIP: Výstup na Sněžku v zimě je především o zodpovědnosti. Sledujte varování horské služby a vždy vyrážejte ve více lidech. Zásadou je mít sebou nabitý mobil, s aplikací Záchranka, a vyplatí se i powerbanka, protože mobil se v mrazu hodně rychle vybíjí.
|
Horská služba ČR - bdělý strážce moderního turisty
Každý ví, že Horská služba existuje. Ale málokdo ví, jak se v horách chovat, aby jejich služeb nikdy nepotřeboval. V tomto článku si o horských záchranářích řekneme všechno, co byste před výletem do hor měli vědět.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Tradiční trasy na Sněžku
S kondenzací stanu se setkáme i za krásného počasí. Ale situace se může mnohem více zkomplikovat, pokud nám počasí nepřeje, nebo spíme ve stanu v mrazu.
Trasa na Sněžku z Pece pod Sněžkou
Velice populární cesta na Sněžku, která vede přes Růžovou horu, nebo Obří důl.
Přes Růžovou horu
Vyrážíme z Pece pod Sněžkou a stoupáme po široké lesní cestě až k mezistanici lanovky na Růžové hoře. Tady začíná náročnější stoupání po kamenité cestě až na vrchol Sněžky. Je to nejkratší cesta na Sněžku, která se dá zvládnout za pár hodin.
Přes Obří důl
Tento výstup z Pece na Sněžku vede krásným údolím Obřího dolu, kde na horu stoupáte kolem vodopádů a skalních útvarů. Můžete se nechat unést výhledem na Studniční horu a Velkou a Malou studniční jámu. Na konci se stoupá po řetězech.
TIP: Velká parkoviště v Peci nabízí celodenní parkování za 250 Kč. Bez auta je Pec dostupná autobusy.
Trasa na Sněžku ze Špindlerova Mlýna
Delší trasa na Sněžku je zárukou menšího počtu lidí. Povede vás přes Kozí hřbety a Luční boudu. Je to středně náročná cesta na Sněžku s mírným stoupáním a klesáním.
TIP: Nejlevnější celodenní parkování na velkých parkovištích najdete v Bedřichově za 180 Kč. Do Špindlu se ale pohodlně dostanete i autobusem.
Trasa na Sněžku z Horní Malé Úpy
Nejklidnější cesta na Sněžku, která startuje u Pomezní Boudy, vede přes chatu Jelenku a pokračuje stoupáním k vrcholu. Trasu si můžete prodloužit po modré, kde dojdete na Skalní stůl, ze kterého je krásný výhled.
TIP: Celodenní parkování v Úpě vyjde na 150 Kč, autobusem se dostanete na pomezí boudy.
Popisek: Sluníčko umí na horách pěkně pálit. Zbytečnému oslnění zabrání kvalitní sluneční brýle.
Cesty na Sněžku po hřebenech
Krásnou trasou je hřebenovka, která začíná v Harrachově, vede přes Mumlavské vodopády, Voseckou boudu a po hřebeni přes Sněžné jámy.
TIP: Parkování na celý den vyjde v Harrachově na 100 Kč, ten je ale dostupný autobusy i vlakem z Jablonce.
Popisek: Na túrách v Krkonoších rozhodně využijete i trekové hole.
Lanovka na Sněžku
Pokud se při odpovědi na otázku, jak dlouho se jde na Sněžku, protáhnou obličeje účastníků výletu, nebo mezi sebou máte malé děti a kamarády se zdravotním omezením, může být řešením lanovka na Sněžku. Ceník už ale povzbudivý není. Cena zpáteční jízdy pro dospělé z Pece pod Sněžkou je v hlavní sezóně 680 Kč, pro dítko 330 Kč a senior zaplatí 620 Kč. Lanovka jezdí v hlavní sezóně od 8 do 19 hodin. Malé děti do pátých narozenin mají jízdu zdarma.
Cesty na Sněžku z polské strany
Z Polska doporučujeme cestu na Sněžku z Karpacze. Cesta začíná v horském středisku Karpatz kolem nádherných ledovcových jezer Maly a Wielky Staw. Cesta je převážně po kamenitém chodníku.
Délka
|
11,5 km
|
Časová náročnost
|
4 - 4,5 hodin
|
Převýšení |
1000 m |
Trasa i ke stažení na Mapy.cz |
Méně tradiční cesta |
TIP: V Karpaczi najdete 11 parkovišť s možností celodenního parkování za 40 zlotych. Autobusové spojení zajišťuje FlixBus nebo Karpáček z Malé Úpy.
Kdy na Sněžku?
Pokud netoužíte po výstupu na naši nejvyšší horu v davech turistů, doporučujeme vyhnout se víkendům, státním svátkům a prázdninovým termínům. V těchto dnech můžete zažít doslova fronty turistů, kteří vystupují na vrchol v nekonečně dlouhých zástupech. Ideální doba pro začátek výstupu je brzké ráno, kdy se ostatní teprve probouzí. Pravděpodobnost, že potkáte málo lidí je také brzy z jara a na začátku podzimu. A nebo když budete mít štěstí a nepojede lanovka. Vždy ale sledujte předpověď počasí a myslete na vlastní bezpečnost.
Výstup na Sněžku s dětmi
S dětmi doporučujeme výlet na Sněžku za příznivého počasí. Můžete si s nimi na Sněžku vyjet lanovkou, nebo pokud jsou zdatnější, doporučujeme trasu z Horní Malé Úpy. Nezapomeňte děti vhodně obléknout. Dětské trekové boty zajistí, že nožičky nebudou tak rychle bolet, a všichni si výlet užijete. Úplně malé děti vezměte do nosítka.
Skvělou motivací pro malé turisty je jejich vlastní výbava na hory. I malý zvládnou nést malý dětský baťůžek s vlastní lahví na vodu a něčím dobrým na posilněnou.
Užitečné odkazy
Autor: Lucie Krůčková
Zdroje: pixabay.com, unsplash.com, archiv 4camping