TEST: Přilba Ocún Shard
Testovna
Testerka Terka je instruktorkou lezení a své svěřence nechala vyzkoušet helmu od značky Ocún.
Testerka Kamča otestovala batoh od známého výrobce batohů Osprey. Jestli váháte, jestli je tento batoh právě pro vás, přečtěte si tuto recenzi.
Obsah |
Aura AG od Ospreye, jedna z nejlépe hodnocených krosen, konstrukčně navržená pro ženy. Ani já na ni nedám dopustit. Minulá generace se mnou prochodila spousty treků, od přechodů Alp až po různé dálkové trasy. Proto s příchodem nové generace byla volba, při poohlížení se po novém batohu, jasná. Padla opět na tento model, pouze v aktuální nové verzi. V čem je jiná než předchozí generace? V čem nastalo zlepšení a co naopak vymizelo?
Aura AG ve variantě 50 l se mnou přešla Dolomity na trase Alta Via 1, která čítá cca 130 km. Zde jsem měla šanci krosnu řádně prověřit v letních parných i deštivých dnech a porovnat s její předchůdkyní. Dále se mnou již absolvovala i pár dalších treků v Alpách. Tak se pojďme podívat, jak toto testování dopadlo a zjistit, zda je to správná volba i pro vaše toulky. Kdo ví, třeba je to ta vysněná krosna, kterou hledáte?
Produkt: |
Osprey Aura Ag 50 |
Hmotnost: | 2,01 kg |
Objem: | 50 l |
Boční vstup: | Ne |
Bederní pás: | Ano |
Zádový systém: | Odvětraná záda (se síťkou) |
|
Pokud častěji vyrážíte do přírody, jistě jste již na spoustě trekařů zahlédli batoh se symbolem okřídleného Orlovce, kterého má ve znaku právě značka Osprey. Osprey se už řadu let, konkrétně od r. 1974, specializuje na výrobu batohů a zavazadel nejrůznějších velikostí. Je známá pro svou precizní výrobu, jenž si zakládá na kvalitě, funkčnosti a množství technických detailů u svých výrobků, jenž neustále inovuje.
Batoh Aura AG je na trhu k dostání v mnou testovaném provedení 50l či ve větší 65l verzi. Její odlehčená verze je Aura AG LT opět 50l či 65l. Pánská varianta Aury je Atmos 50l/65l, jenž se opět vyrábí i odlehčený ve verzi Atmos AG LT 50l/65l. Toliko variant jednoho produktu už samo o sobě svědčí o jeho oblíbenosti mezi trekaři.
Batohů je na trhu nepřeberné množství, když už se soustředíte na jednu značku, v tomto případě Osprey, mají batohy spojeny s názvy různé zkratky. Co znamenají a jaké vlastnosti se s tím pojí? Pojďme si blíže přiblížit právě Aura AG 50.
Co je pro batohy od Osprey typické, je špičkové odvětrávání zad i bederního pásu u všech typů batohů, ani zde tomu není výjimkou. Myslím, že tuto vlastnost ocení všichni, Ať je teplo či zima, záda se pod batohem prostě potí. Označení AG znamená, že je Aura vybavena systémem Antigravity™, což je konstrukce určena pro vysokou nosnost s 3D odpružením v oblasti beder, potažena síťovinou pro zajištění maximální prodyšnosti. Díky tomuto systému předejdete propocenému „králíkovi“ a záda stihnou průběžně schnout. Konstrukce zad i bederního pásu je nastavitelná a můžete ji tak přizpůsobit své postavě takřka na míru, což poskytuje maximální komfort a při plném naložení, jenž může být na delší trek i 15-20 kg, vás nic netlačí.
Vnějšek batohu skrývá řadu kapes včetně dvou na bederním popruhu. V případě potřeby je možné uchytit karimatku vně batohu díky dvěma nastavitelným popruhům. Co mají všechny batohy Osprey společné, je možnost upevnění hůlek nejen vně batohu, ale i na vnitřním ramenním popruhu díky systému „Stow-on-the-Go™“, kdy batoh nemusíte sundávat ze zad, ale hůlky uchytíte pohodlně za chůze. Což se hodí, pokud potřebujete narychlo uvolnit ruce. Součástí batohu je i integrovaná pláštěnka a vnitřní kapsa na hydrovak.
Kromě již výše popsaných, zde naleznete i drobné vychytávky jako je karabina na klíče ve víku batohu, jenž je odnímatelné a využitelné jako např. ledvinka či nouzová píšťalka, jako součást přezky hrudního popruhu.
U nové verze batohu je možné zádový systém nastavit a přizpůsobit i z boku. Nově má 3D zádový panel s vylepšenou sítí v oblasti beder vrstvu silikonu, což přispívá k většímu pohodlí při nošení a zamezuje shrnutí vrstev oblečení pod batohem.
Klíčovou vlastnost nové verze, jež považuji za velké plus, je více možností vstupu do hlavní části batohu. V původní verzi byla možnost se do batohu dostat z horní části vrchlíku či spodní části, obvykle určenou pro spacák. Nově je opatřena i dvěma velkými bočními přístupy na každé straně batohu, čímž se stává plně a rychle přístupnou pro jakoukoliv věc v batohu. Víko batohu zůstává odnímatelné s možností využití jako u předešlé verze. Kapsa s pláštěnkou byla z víka přesunuta na dno batohu, což vnímám jako lepší místo pro její uložení. Kromě toho ubyla menší vnitřní kapsa a vše je sloučeno do jedné hlavní, ale objem je zachován. Tedy pokud jste na tuto kapsu nebyli vyloženě zvyklý, změnu ani nezaznamenáte.
Vnější část batohu je vyrobena z vysoce odolné nylonové tkaniny, jenž je vyrobena z recyklovaných materiálů.
Jak jsem již zmínila v úvodu, na přechod Dolomit po Alta Via 1 jsem si vzala krosnu Aura AG s objemem 50l. Po této trase se mnou přešla cca 130 km, kdy jsem ji měla celé dny na zádech a nesla v ní vše potřebné na trek. Veškeré věci na přechod včetně jídla a vody čítali cca 15 kg, což už není úplně malá váha pro vyhoupnutí se do kopců. Za sebe mohu potvrdit, že Antigravity konstrukční systém zad hmotnost hezky rozložil a už při prvním nahození batohu na záda nikde nedřel či netlačil, ba naopak, měla jsem pocit, že takovou váhu ve skutečnosti ani nenesu :)
Co mám u batohů Osprey v oblibě je nespočet kapes, uchytů, popruhů. Tyto prostory jsem využila a do bočních pružných kapes jsem dala 2x 1,5l láhev vody. Do čelní velké hlavní kapsy malou karimatku. Dále tuto přední kapsu využívám na věci, jenž potřebuji narychlo odložit, ale vím, že je budu opět brzy potřebovat, jako např. mikina cestou do kopce, či různé drobnosti jako čelenky, rukavice apod. Do hlavové kapsy naopak dávám vše potřebné, co potřebuji mít po ruce a do bederního pásu kapesníky a mobil. Na popruhy můžete vně uchytit karimatku. Já mám nafukovací, kterou složím pohodlně dovnitř batohu, tedy tuto možnost nevyužívám. Vně batohu jsou i oka jenž poslouží na uchycení cepínu či v tomto případě turistických holí. Ještě kontrola pláštěnky v integrované kapse a můžeme vyrazit!
Krosna mi byla takřka neodlučitelným parťákem v prudkém stoupání či klesání v parných letních dnech, kdy skvěle zafungoval odvětraný zádový systém. Na trase nás zastihly i ty méně příjemné chvilky, kdy se na nás v jeden den doslova vylilo velké množství srážek a nebylo se kam schovat. V těchto okamžicích jsem ocenila integrovanou pláštěnku, jenž má oproti původní verzi nově i uchycení skrze bederní pás. Díky čemuž drží pevně přes celý batoh a nehrozí, že se shrnula a by batoh namokl.
Samotný vnější materiál batohu je voděodolný, ale pro menší vodní sloupec. Rozhodně bych to nezkoušela v opravdu velkém dešti, ani k tomu není důvod, když je pláštěnka součástí batohu. Naleznete ji v samostatné malé kapse, odkud ji lze rychle vyndat i zpátky zandat, aniž byste si namočili ostatní věci.
U původní verze této krosny jsem měla zpočátku problém s tvrdší konstrukcí zad, zejména v oblasti bederního pásu, kvůli kterému jsem cítila tlak v oblasti kyčlí, jenž po pár dnech odezněl. Buď to tím, že se batoh trochu vytvaroval nebo si zvykly moje kyčle. U aktuální verze mi přišlo, že je tento zádový systém lépe poddajný. Ipřesto, že jsem krosnu na tento trek vytáhla zbrusu novou, nikde netlačila ani první den ani ten poslední. :)
Obecně, Osprey Auru mám již řadu let, konkrétně se blížím k šesti. Balím se do ní pokaždé, kdy se chystám na větší přechod na těžko, což je několikrát do roka, a ani jednou mě nezklamala. To samé mohu říct o její nové verzi, jenž má řadu vychytávek. Jako hlavní bych ještě jednou zmínila nové boční vstupy do hlavní části batohu, čímž je zpřístupněn plně vnitřní prostor, bez nutnosti vyndávat všechny věci z batohu. Dále pak lépe konstruovanou pláštěnku opatřenu o úchyty na bederním pásu. Ostatní vlastnosti zůstávají, což je dobře, jelikož se jedná o opravdu propracovanou krosnu, u které je myšleno na všechno.
Antigravity systém drobně posunul těžiště batohu dopředu, což zapříčinilo, že batoh při postavení na zem přepadává na přední část. Za sebe v tomto neshledávám negativum takové, že bych si tento batoh znovu nepořídila. Vždy je něco na úkor něčeho. V tomto případě je funkční konstrukční systém daleko větší předností.
+
|
-
|
Ze svých zkušeností mohu krosnu doporučit. Ať se rozhodnete pro variantu dámskou Auru či pánskou Atmos. Pokud se chystáte na delší trek, kam se balíte na těžko a víte, že váš „domeček na zádech“, bude něco vážit. Tato krosna pro vás bude ideální volbou pro zajištění komfortu po celou dobu treku.
Autor: Kamila Zelinková
Zdroje: archiv autora
Testovna
Testerka Terka je instruktorkou lezení a své svěřence nechala vyzkoušet helmu od značky Ocún.
Testovna
Skvělá a funkční karimatky za parádní cenu? Přečtěte si recenzi od naší testerky Verči.
7 999 Kč
(25 %)
5 999 Kč
719 Kč
(20.86 %)
569 Kč
449 Kč
(66.82 %)
149 Kč
96 Kč
(7.29 %)
89 Kč
99 Kč
49 Kč
(20.41 %)
39 Kč
369 Kč
(5.42 %)
349 Kč
690 Kč
(20.43 %)
549 Kč